Tomáš Krystlík
SNAHY O ZLEPŠENÍ POSTAVENÍ NĚMECKA
16. dubna 1922 uzavřelo sovětské Rusko s Německem smlouvu v italském Rapallu, oba státy plně obnovily vzájemné diplomatické a konzulární styky. V tajném dodatku k této smlouvě se Rusko zavázalo k dodávkám zbraní pro německou armádu a k poskytování výcvikových prostor pro ni na svém území. Důsledkem smlouvy byla i velmi účinná úvěrová politika pro SSSR, například v únoru 1926 schválila německá vláda dlouhodobý úvěr pro SSSR ve výši 300 milionů marek, za který ručila do výše 60 %. V době, kdy světová hospodářská krize ničila národní ekonomiky, těžilo sovětské Rusko z faktu, že se na ně nevztahovaly zákony světového trhu; počátek světové hospodářské krize se shoduje se zahájením masivní industrializace SSSR. Sovětský trh se stal velmi atraktivním, pro investice v SSSR bylo možné získat výhodné úvěry nejen v Evropě, nýbrž i v USA, inženýři, specialisté a kvalifikované síly se do Ruska přímo hrnuli. Více než 75 % všech zařízení, které SSSR v roce 1932 instaloval, pocházely z dovozu; největší část z Německa. Hitler po svém nástupu k moci v lednu 1933 ukončil výcvik německých jednotek v SSSR a objem sovětsko–německého obchodu prudce poklesl. V dodávkách zařízení do SSSR nahradily Německo hlavně Spojené státy.
Zatímco v roce 1923 představovala německá produkce pouze 65 % objemu z roku 1913, v roce 1927 to bylo již 122 %. Dva plány (Dawesův a Youngův) za velkého žehrání Francouzů snížily objem reparací na reálnější úroveň, nicméně Němci za velké hospodářské krize v třicátých letech oznámili, že nejsou schopni pokračovat ve splácení. Moratorium prezidenta USA Herberta Hoovera v roce 1931 přerušilo splácení reparací na dvanáct měsíců. V roce 1932 na konferenci v Lausanne se stanovilo, že zbytek reparací ve výši tří miliard zlatých říšských marek má být splacen jednorázově. Toho Německo schopno nebylo a každý rok si úspěšně vyjednalo odklad. Málo se ví, že Německo si již ve 20. letech minulého století vypůjčilo od soukromých amerických investorů (a nesplácelo) více, než zaplatilo na reparacích. I Komunistická strana Německa (KPD) měla ve svém programu zrušení podmínek Versailleské smlouvy. Stranický list Die Rote Fahne z 24. 8. 1930 psal: „Slavnostně prohlašujeme, že v případě našeho uchopení moci budou všechny povinnosti vyplývající z versailleského míru prohlášeny za neplatné.“
Po druhé světové válce, v roce 1953, začala Spolková republika Německo podle uzavřené londýnské dohody o dluzích splácet svůj podíl v dosud nezaplacených reparacích Německé říše po první světové válce, v roce 1990 přibrala k tomu i podíl Německé demokratické republiky, aby v roce 2010 ony reparace i s úroky plně splatila.
Většina lidí si dodnes nepřipouští, že stát vyrábějící pro spotřebu, i když si obyvatelstvo musí utahovat opasky, ekonomicky sílí, tedy i Německo, protože reparační dodávky s výjimkou surovin byly určitou formou okamžité spotřeby. Mnozí čtenáři si snad vzpomenou na z ekonomického hlediska zcela mylnou tezi Ernesta Che Guevary, že „ještě více Vietnamů (myšlena vietnamská válka 1955–1975) ekonomicky zničí USA“. Do kategorie zboží brzké spotřeby patří totiž i zbraně. Zbraně se zničí buď použitím ve válce, nebo během relativně krátké doby morálně zastarají a je nutné je vyměnit za modernější. Zbrojením, tedy výrobou pro spotřebu, stát ekonomicky sílí. Zcela opačně, než se domníval Guevara.
Německo bylo od roku 1927 až do začátku roku 1935 prakticky odzbrojeno – nemělo tanky, letadla, těžká děla, vycvičené zálohy. Podle zkušeností trvalo tehdy obvykle až deset let, než se stát vyzbrojí, z čehož vycházeli i Hitler a Mussolini, když předpokládali ve svých úvahách, že osudovým rokem, kdy budou obě jejich země dostatečně vyzbrojeny, bude rok 1943. Jenže nikdo z rozhodujících evropských politiků nekalkuloval s tím, že Hitler je hazardní hráč, který bluffuje a dokáže i s nedostatečnými ozbrojenými silami oklamat protivníka – viz obsazení demilitarizovaného Porýní, přepadení Polska, a to dokonce při značně omezených výdajích na zbrojení.
Němečtí národní socialisté byli známi svým odporem k židům a církvím, přesvědčením, že socialismus se dá účinně budovat jen na národním principu, kapitalismus ani církve neměly být ušetřeny. K likvidaci církví a kapitalistů se němečtí nacisté nedostali, kdežto s diskriminací svých politických odpůrců a židů začali prakticky hned po převzetí moci 30. 1. 1933. Za židy byli jimi považováni i konvertité a bezvěrci, šlo o rasu. Přísně vzato se lidé podle nacistů dělili na rasy, jen židé byli „rasovým nic“, „opakem rasy“.
Nastoupivší německá národně socialistická vláda se snažila židy segregovat, zbavit majetku, přinutit je k odchodu ze země. V září 1935 byly vydány diskriminační rasové, tzv. norimberské zákony. Začátkem března 1938 ještě před anšlusem Rakouska byl Adolf Eichmann pověřen shromažďováním podkladů pro „zahraničně politické řešení židovské otázky“. O způsobu konečného řešení se rozhodlo až v průběhu války, v lednu 1942. Do onoho rozhodnutí se shromažďovalo židovské obyvatelstvo v ghettech.
Polsko se snažilo zbavit se židů ještě vehementněji než Německo. V roce 1937 vyslalo zvláštní misi pod vedením majora Mieczysława Lepeckého na Madagaskar, aby zjistila, za jakých podmínek by se tam část židů z Polska dala vystěhovat. Francie nakonec ani polskému přání vstříc nevyšla. Poláci též doufali, že se jim je podaří vystěhovat do židovského státu, který se se souhlasem Velké Británie vytvoří v Palestině. V roce 1938 Polsko alespoň zamezilo návratu svých občanů židovského původu z Německa zpět do země.
Vláda nacionálních socialistů oddělila říšskou marku od zlatého standardu a začala s hospodářskými reformami. Byly úspěšné. Začátkem roku 1933 při nástupu nacistů k moci bylo v Německu přes šest milionů nezaměstnaných, v roce 1936 byla dosažena plná zaměstnanost. Třetí říše uzavřela se 26 zeměmi v jihovýchodní Evropě a v Jižní Americe, které měly obdobný nedostatek deviz jako Německo, smlouvy o výměnném obchodu bez nutnosti platit za zboží (barter). V roce 1932 exportovalo Německo zboží za 241 milionů říšských marek, v roce 1937 již za 663 milionů RM.
Rozvinula se stavba dálnic. Na asfalt chyběly Německu devizy, proto se dálnice stavěly z betonových tvárnic, vyráběných z domácích surovin. Výrobce lidového automobilu Volkswagen (VW) potřeboval pneumatiky, ale kaučuk byl jen za devizy, vynalezl se tedy polymerizační proces umožňující výrobu kaučuku z uhlí. Auta potřebovala benzín, ropa byla taktéž jen za devizy, proto byl i benzín získáván z uhlí. Problémy byly i s oblečením, chyběly devizy na nákup bavlny. Problém vyřešil vynález umělých vláken, která se míchala s bavlněnými a vlněnými. Během čtyř let se postavilo milion a půl obytných domů, přičemž nájemné bytu v nich nesmělo překročit osminu průměrné mzdy dělníka. Půjčky mladým manželům se umořovaly při každém dítěti čtvrtinou půjčené částky s odůvodněním, že rodiče půjčku vracejí státu ve formě daní obsažených ve zboží kupovaném pro své děti.
Zajímavou exportní strategii vypracoval finančník Hjalmar Schacht. V druhé polovině 30. let začalo Německo vykupovat za relativně vysoké ceny zemědělské přebytky a suroviny od východoevropských států, též od Jugoslávie a Rumunska, s podmínkou, že získaný peníz použijí na nákup německého zboží. Tím ztratila Malá dohoda zcela smysl. V roce 1938 uzavřelo Německo smlouvu s Rumunskem, podle které mělo Německo přednostní odkupní právo na veškerou z Rumunska exportovanou ropu.
18. 6. 1935 povoluje britská vláda Německu smluvně a v rozporu s Versailleskou mírovou smlouvou vybudovat loďstvo ve výši 35 % výtlaku loďstva britského a 100 % v ponorkách.
1. 3. 1935 připadlo Sársko po lednovém plebiscitu pod dohledem Společnosti národů opět Německu. Versailleská smlouva platící od 21. 1. 1920 svěřila Sársko na dobu 15 let pod správu Společnosti národů. Hitler před jeho konáním navrhl Francii smlouvu o navrácení Sárska k Německu s tím, že surovinové bohatství země budou využívat i nadále Francouzi. Ti si byli tak jisti, že Sársko po plebiscitu zůstane Francii, že odmítli. Ale 90,8 % odevzdaných hlasů bylo pro připojení se k Německu, 0,4 % k Francii, 8,8 % obyvatel Sárska chtělo samostatnost. Na základě toho přednesl Hitler v Reichstagu vládní prohlášení, ve kterém se slavnostně za Německo zřekl nároku na Alsasko a Lotrinsko a prohlásil německo–francouzské hranice po návratu Sárska do Německa za definitivní.
ZVĚTŠENÍ NĚMECKÉHO ŽIVOTNÍHO PROSTORU
V 90. letech 19. století Německo začalo soupeřit s Velkou Británií, vrhalo miliony marek do stavby bitevních lodí, které by v době války udržely trasy do německých kolonií průjezdné. Soutěžení bylo finančně velmi zatěžující, takže Karl Haushofer, začínající formulovat zásady německé geografické politiky (pozdější profesor geopolitiky radící Hitlerovi, studoval u něj po první světové válce i Rudolf Heß), přišel na nápad změny pravidel, tj. vzdát se zámořských kolonií a vybudovat německé impérium na pevnině absorbováním etnických germánských skupin mimo dosavadní hranice Německé říše spolu s dostatečným územím. Obrovské budoucí impérium se mělo táhnout za příznivých okolností od Severního moře až po Pacifik. Haushofer při svých úvahách sice nezdůrazňoval skutečnost, že většina území na Východě patřila v té době Rusku, předpokládal však, že rozšíření německého impéria nastane výhradně mírovými prostředky (sic) a to během asi sta let.
Klíčové bylo získání půdy pro výrobu potravin, protože intenzifikace zemědělství byla tehdy v úplných počátcích, pokud se dalo vůbec o ní hovořit, takže cesta ke spolehlivému dostatku jídla při přibývání obyvatelstva státu byla extenzivní, cestou získávání nového zemědělské půdy.
Volání po rozšíření životního prostoru, Lebensraumu, zesílilo během první světové války a po ní. Značný vliv měla i skutečnost, že Německo ztratilo v první světové válce značnou část svého území. Fritz Fischer shrnul ve své práci z roku 1961 tehdejší německé cíle týkající se životního prostoru: Belgii dostat pod německou kontrolu, francouzská železnorudná ložiska anektovat, Ukrajinu a území po první světové válce vzniklého Polska připojit k Německu a vyčistit je od neněmeckého obyvatelstva.
Málo se uvádí, že myšlenka rozšíření životního prostoru vůbec nepocházela od německých nacionálních socialistů, Hitler ji pouze převzal a modifikoval. Na rozdíl od představ německých zastánců rozšíření životního prostoru zamýšlel si s Velkou Británií smírně rozdělit světovládu, ponechat Němce v Jižním Tyrolsku Itálii, aby v ní získal spojence v oblasti Středozemního moře, odmítl představu výmarské republiky, aby se zavržené státy, Německo a Rusko spojily na účet Polska a zcela v rozporu s politikou výmarského státu uzavřel 26. 1. 1934 s Polskem desetiletý pakt o neútočení. Tím omezil politický vliv Francie v Polsku. Stejně jako Haushofer nejevil zájem o zámořské kolonie ani o jejich opětovné získání. Byl přesvědčen o nutnosti expanze do širšího „německého východu“, který si ve středověku Němci podmanili a osídlili, aby pak byli odtud vytlačeni Slovany. Oproti Haushoferovým tezím omezil budoucí růst Německé říše na východ Irákem a pohořím Uralu, coby přirozeným nárazníkem mezi Říší a Asií, a zcela se vzdal jejího rozšíření západním směrem, kde by německá expanze mohla kolidovat se zájmy britskými. V knize Mein Kampf se Hitler věnoval Lebensraumu jen okrajově a v roce 1937 začal veřejně požadovat pro Německo „životní prostor na východě“.
Karl Haushofer se svým synem Albrechtem navázali ve 30. létech rozsáhlé styky s ukrajinskou organizací Hetman, usilující o osvobození Ukrajiny zpoza sovětské nadvlády. Západní část SSSR a Kavkaz hrály klíčovou roli v německých geopolitických představách: Ukrajina se měla stát říšskou obilnicí, kavkazské oblasti zdrojem ropy. Haushofer ale vždy uvažoval jen v pojmech: diskuse, jednání, plebiscit, smlouvy.
KONEC LOCARNSKÉHO PAKTU
7. 3.
1936 vstoupil Wehrmacht do demilitarizovaného Porýní, tj. do území Německa na
levém břehu až k hranicím Německa a na pravém do pásma širokého cca 50
km od Rýna do vnitrozemí. Levobřežní území měli okupovat podle Versailleské
smlouvy po dobu 15 let spojenci, nicméně se Německo v Locarnském
paktu zavázalo po odchodu spojeneckých jednotek z levobřežního území nebudovat
opevnění jak v levo-, tak v pravobřežním demilitarizovaném pásmu, ani
tam stacionovat své vojenské jednotky.
Vinu za
vojenský vpád do demilitarizované zóny – do vlastního německého území – historici
obvykle připisují Hitlerovi, ale celý incident vyvolala Francie, vina padá jednoznačně
na ni. 2. 5. 1935 nahradila Francie svou smlouvu se Sovětským svazem
o neútočení, uzavřenou v roce 1932, Smlouvou o vzájemné pomoci mezi Francií a Svazem
sovětských socialistických republik, tj. smlouvou o vzájemné vojenské
pomoci obou signatářských zemí. V dodatečném protokolu ke smlouvě pak
obě strany deklarovaly, že si přijdou vojensky vzájemně na pomoc i v případě
– a to bylo velmi na pováženou – že Rada Společnosti národů ozbrojenou
pomoc nedoporučí, což by nastalo, kdyby jeden ze států byl agresorem, nebo by
se jednalo o tzv. vyprovokovanou agresi. Oba státy tedy deklarovaly
volnost vlastního rozhodování bez ohledu na Společnost národů, což hrubě
porušovalo Versailleskou smlouvu, tudíž i stanovy Společnosti národů v případě
Francie i smlouvu Locarnskou. Z povahy francouzsko–sovětské smlouvy
vyplývalo, že byla zaměřena především proti Německu.
Velká Británie si toho byla vědoma a v dubnu 1935,
ještě před jejím uzavřením, varoval britský ministr zahraničí John Simon
francouzskou vládu, že „Velká Británie by byla znepokojena, kdyby Francie
podepsala smlouvu, která by ji mohla eventuálně zatáhnout do války s Německem
a to za podmínek, které jsou neslučitelné s článkem 2 Locarnského
paktu.“ Francouzsko–sovětský pakt z 2. 5. 1935, ke kterému se 16. 5.
připojilo i Československo s tím, že pomoc SSSR byla vázána na časově
předcházející vojenskou pomoc Francie, byl právě porušením článku 2 Locarnské
smlouvy ve znění: „Německo a Belgie a rovněž tak Německo a Francie
zavazují se navzájem, že s jedné ani druhé strany nepodniknou žádného
útoku ani vpádu a že jedna ani druhá strana v nižádném případě
se neuchýlí k válce.“
A smlouva francouzsko–sovětská takovým směřováním
k válce byla, protože text připojeného protokolu k francouzsko–sovětské
smlouvě, u československého připojení se k paktu to byl text podpisového
protokolu, umožňoval rozpoutání války těmito slovy: „V případě, nevydá-li Rada
(Společnosti národů) z jakéhokoliv důvodu žádného doporučení aneb
nedospěje-li k jednomyslnému usnesení (o původci agrese nebo o nevyvolaném
útoku), závazek pomoci přes to bude proveden.“ To bylo flagrantním porušením
Versailleské smlouvy a s ní i stanov Společnosti národů (sic).
Německo na porušení tohoto článku Locarnské smlouvy
upozornilo 25. 5. 1935 nejen Francii, nýbrž i oba garanty Locarnského
paktu, tj. Velkou Británii a Itálii. Zůstalo to bez odezvy. Ještě v lednu
1936 navrhlo Německo Francii uzavření paktu o neútočení. Francouzská vláda
to odmítla a francouzský parlament 27. 2. 1936 francouzsko–sovětský pakt
ratifikoval. Pro Německo to byl jasný signál, že Francie nepokládá Locarnský
pakt pro sebe za závazný a že za stavu, kdy francouzské branné síly
mnohonásobně převyšují německé, může být demilitarizovaná zóna Porýní coby
součást Německa eventuálně využita k francouzskému vojenskému nástupu
proti Německu přes ničím nechráněnou vnitrostátní hranici mezi německým demilitarizovaný
územím a vlastním Německem.
Německý Abwehr získal konkrétní plán francouzského
generálního štábu, vypracovaný na základě jednání Maurice Gamelina s maršálem
Michailem Tuchačevským při jeho návštěvě Francie 13. a 14. 2. 1936, který
předpokládal umístění francouzských vojsk do demilitarizovaného Porýní a pak
výpad podél Mohanu (Main) směrem k Československu, kde by se na jeho
hranicích setkala s Rudou armádou (sic), viz XVI. díl protokolu z jednání
Mezinárodního soudního dvora v Norimberku 1945–1946 (IMT).
Jelikož Francií porušený Locarnský pakt obsahoval i souhlas Německa s demilitarizací vlastního území v Porýní, Hitler pakt vypověděl a 7. 3. 1936 nechal vpochodovat jen 19 praporů Wehrmachtu do porýnské demilitarizované zóny, přičemž, aby otupil výhrůžnost tohoto činu, nechal obsadit levý břeh Rýna a města Saarbrücken, Trevír (Trier), Cáchy (Aachen) pouze třemi prapory z nich. Doprovodil tento svůj krok návrhem na demilitarizované pásmo po obou stranách Rýna zasahující částečně i do Francie a Belgie s určeným nejvyšším počtem francouzských, belgických a německých vojáků v něm a návrhem na uzavření smlouvy s Francií, Belgií a Holandskem o neútočení s britsko–italskými garancemi na dobu 25 let, dále že Německo znovu vstoupí do Společnosti národů, pokud bude nastolena rovnost i pro Německo. Návrhy byly odmítnuty.
Francie přesunula vojska z jihu země k německým hranicím. Britská vláda i přes prosbu Francie odmítla mobilizovat a nabídla Francii jen zprostředkování. 14. 3. 1936 se sešla Rada Společnosti národů, aby se tímto porušením Versailleské smlouvy zabývala. Francie žádala jednoznačné odsouzení německého činu, ale britský delegát podotkl jménem britské vlády: „Je zjevné, že vpád do Porýní představuje porušení Versailleské mírové smlouvy. Přesto nepředstavuje tato akce ohrožení míru a nevyžaduje bezprostřední protiakci. Bezpochyby oslabila moc Francie, ale neoslabila v žádném případě její bezpečnost.“ Ve Velké Británii panovala takřka jednomyslná shoda v tom, že Němci osvobodili své vlastní území, což byla pravda. Po týdnu porad se Společnost národů usnesla, že Německo porušilo článek 43 Versailleské smlouvy, tj. že v demilitarizované zóně je zakázáno udržovat a shromažďovat branné síly, ale nevznesla proti Německu sankce a ani nepožadovala stažení jeho vojsk z Porýní. Obsazení demilitarizované zóny dodatečně schválilo 29. 3. 1936 německé referendum.
Z vojenského hlediska bylo obsazení Porýní husarským kouskem, neboť bylo provedeno v podstatě boje neschopnou a slabou armádou. O rok dříve zavedenou všeobecnou vojenskou povinností byli vojáci Reichswehru rozptýleni coby instruktoři v nových útvarech, takže bojová hodnota německé armády byla mizivá. Po obsazení Porýní německými jednotkami bylo jasné, že Locarnský pakt již neplatí. Velká Británie se smluvně zavázala francouzské vládě vojenskou pomocí, bude-li Francie přímo napadena, v jakési dočasné náhradě za Locarnskou smlouvu, než bude uzavřena jiná, nová smlouva. Smlouva nahrazující Locarnskou ale už uzavřena nebyla a tak se Velká Británie od tohoto okamžiku musela starat o to, aby ji Francie nezatáhla do válečného konfliktu.
Francie byla vyvedena z konceptu – měla velkou armádu, Němci neměli prakticky žádnou. Mohla bez větších problémů vtrhnout do Německa, jenže, co pak? Vynutit si na Němcích slib, že se budou v budoucnu lépe chovat a pak zase odtáhnout? Jaké jiné řešení vlastně existovalo? Paříž se začala obávat, i když tomu nic nenasvědčovalo, že Němci budou chtít zpět Alsasko a Lotrinsko navzdory tomu, že se jej vícekrát smluvně a veřejně definitivně zřekli. Hitlerovo pozdější jednání o statutu Danzigu (Freie Stadt Danzig) s Polskem vzbuzovalo naopak starosti ve Velké Británii, která se domnívala, že jakmile bude tento problém vyřešen, přijde na řadu požadavek vrácení kolonií Německu. Tyto obavy vyvolala depeše britského vyslance v Berlíně Erica Phippse, který těsně před ukončením své mise v Německu v roce 1937 sdělil britskému ministerstvu zahraničí: „Hitler chce Rakousko, pak Sudety, pak Memel (dnes Klaip?da, oblast tehdy osídlená převážně německým obyvatelstvem, spravovaná po první světové válce Litvou), koridor (polský přístup k moři, přidělený Polsku po první světové válce), Danzig a nakonec ztracené kolonie.“
Skutečnost, že se Hitler prosadil proti svým poradcům a německé generalitě ve věci obsazení Porýní, kdy vojáci byli přesvědčeni, že Francie si to nenechá líbit a zcela určitě vojensky proti Německu vystoupí, se v důsledku vymstilo. Hitler začal podceňovat akceschopnost a rozhodnost cizích vlád a začal se přeceňovat – získal dojem, že jeho úsudek předčí odborný názor vlastního armádního velení. Též bylo jasné, že diplomatická jednání ke zmírnění podmínek Versailleské smlouvy nepovedou. Hitler začal od roku 1937 vyhrožovat… a měl úspěch. Svědectví britského vyslance Nevila Hendersona v Berlíně: „Poválečné zkušenosti nacistické Německo nešťastným způsobem naučily, že bez násilí nebo bez hrozby násilí se nedá nic docílit.“
Obsazení demilitarizovaného Porýní a konec Locarnského paktu vyvolaly pro Francii značně prekérní situaci. Belgie, od roku 1919 francouzský vojenský spojenec, zvolila v roce 1937 neutralitu, čímž pro Francouze vyvstal strategický problém, protože Maginotova linie proti Německu se táhla od švýcarských až po belgické hranice, a Francouzi nemohli počítat s tím, že neutrální Belgie zřídí na svých relativně krátkých hranicích s Německem opevnění. Zato francouzsko–belgická hranice byla značně dlouhá a prodloužení Maginotovy linie nepřipadalo z finančních důvodů v úvahu. Francie by zde ani opevnění postavit nemohla, protože by tím připustila, že se obrany Belgie vzdala, nebo že ji považuje za nepřátelský stát. Francouzi udělali tedy to, co se v takových případech dělává – předstírali před světem i před sebou, že problém neexistuje.
https://www.historieblog.cz/2021/06/tricetileta-valka-1914-1945-5/
Máte v tom záměrný bordel pane Krystlik, ale nedivím se, propaganda je holt propaganda.
OdpovědětVymazat1. Rheinlandbesetzung) Německá vojenská okupace 7 Března 1936 byla zakázána Locarno a Versailles smlouvou kdy se praví že území musí zůstat bez vojenské přítomnosti. Hitler ovšem žádnou smlouvu nikdy nedodržel, tak se nebylo čemu divit.
2. Franko-Sovetska smlouva nebyla v žádném rozporu a byla registrována ve Společnosti národů 18. dubna 1936. Navíce článek smlouvy jasně říká že GB, Belgie a Itálie mají právo VĚTO !
V roce 1933, to byl Stalin ne Hitler kdo zrušil pomoc Německu a začal vychvalovat Versailskou smlouvu kterou dříve označil za imperialistický diktát Německu. Nemecko-Japonska smlouva byla dalsim duvodem. Proto začali jednání s Francii které bylo ale těžké, jelikož Francie co by největší investor a věřitel Ruska ztratila veškeré investice a majetek Leninovým dekretem „Sovětská vláda nikomu nic nedluží“. Franko-Sovetska smlouva zatahla CSR do smlouvy s SSSR jelikoz mela smlouvu s Francii.
Mussolini mobilizoval a poslal varování Hitlerovy po té co se načistí pokusili udělat převrat v Rakousku! (Mussolini pokládal Rakousko za svoji oblast vlivu). Ve svých pamětech vzpomíná jak mu Mnichov pripomel zničení Říma Germány!
Itálie a SSSR podepsali vojenský pakt o vzájemné pomoci Září 2. 1933 který skončil Italským vyhlášením války SSSR. Nemci takovou formalitu ani nedelali !
Tak že nějaké smlouvy sem a tam neměli žádnou váhu to je snad kazdemu jasne, a jak Němci říkali, je to jen kus papíru !
Pravým důvodem WWII byl Lebensraum „Hitler v Mein Kampf prohlásil Lebensraum za oficiální zahraniční politiku na východě kde tehdejší méněcenné národy nemají co dělat!“ Zapadni narody povazoval za sluzebniky Treti Rise ! MEIN KAMPF 1926 und (Hitlers Zweites Buch 1929)
V Říši hlásil “Zadne máslo, ale ZBRANE”. Hitler, v Mein Kampf (1926) prohlásil, že germanizace Slovanů by je nemohla proměnit v plnohodnotné Němce, protože žádný „černoch“ ani „Číňan „by se nikdy„nestal Němcem “jen proto, že se naučil mluvit německy. Tato konglomerátová podívaná heterogenních řas, Čechů, Poláků, Maďarů, Rusínů, Srbů a Chorvatů atd. Je vždy jen ten bacil, který je Mein Kampf, celá podívaná byla mě vzdy odporná.
Adolf Hitler.
Re. Mate v tom zamerny bordel pane Krystlik.
OdpovědětVymazatZ tech vice nez sto blogeru co otiskuji sve clanky, existuje jeste nekdo jiny nez Krystlik komu oponujete, ze pise propagandu?
Co treba takovy V. Vlk St. co pise sve clanky na NevPsu, taky mu vytykate, ze pouziva propagandu ve svych clancich, nebo jste si umanul, ze budete napadat pouze Krystlika?
Priznejtye se, ze vy toho Krystlika nemate rad a vzdy mu musite oponovat, at napise cokoliv?
Zřejmě jste nepochopil že kdyby s Krystlikem každý souhlasil, tak by nemusel nic psát a nebyla by tu žádná diskuze.
OdpovědětVymazatNavíce Vy nikdy nic podstatného k diskuzi nepřidáte, ale věnujete se jen k osobní kritice diskutujících, místo téma článku.
@ 2:51 pouze přidává další fakta které autor článku vynechal.
Na Příklad :"V knize Mein Kampf se Hitler věnoval Lebensraumu jen okrajově".........!
Faktem ovšem je to zdůrazňuje nejen v prvním díle Mein Kampf ale naprosto důrazně ve druhém díle "Zweites Buch 1929" kde to vyhlašuje za Mezinárodní politiku Říše !
Tak proč omlouvat Hitlera? Byla to ta "proverbial" černá ovce Německého národa a je příkladem jak indoktrinace národa v té době pracovala. Nic víc, nic min.
Lze tvrdit, že to nebyl jen Hitler, kdo porušil Versailleskou smlouvu, ale také Británie a Francie, když mu dovolili dělat to, co udělal.
Omlouvat Hitlera??
VymazatJa si nemyslim, ze by Krystlik omlouval Hitlera a co se tyce jeho publikovanych uvah, tak ma v podstate pravdu.
Vase namitka, ze nic podstatneho nepridam do diskuse je prilis obecna, ono zalezi s kym se clovek pousti do diskuse.
Musite uznat, ze diskuter ktery neustale Krystlika napada, ma jednostranne chapani a vetsinou je s nim diskuse neplodna.
Nazornym prikladem jsou diskuteri u Krystlikovych clanku na PL, myslite, ze s takovou chatrou ma cenu se poustet do diskuse?
Totez plati i zde, kde se vyskytuje sasek s Kapistovym komplexem a jediny zpusob diskuse s nim je bud sarcasmus, nebo si jednoduse z nej delat prcu.
Kritika KRYSTLIKA je zcela na správném místě, a já ho cennim za poskytnutí prostoru pro diskuzi. Kdyby všichni souhlasili, tak jsme zpět u komunistů !
VymazatŠkoda že Krystlik si vybírá z historie jen to co podporuje jeho Pro-Nemecky postoj bez jakékoliv objectivity.
Viz @ 5:50 :Úmyslně vynechání části Franko-Sovietske smlouvy je zjevné ignorování faktů, přesto že text smlouvy je běžně dostupný. Podobný postoj zaujal v kauze “Eichmann-Lidice-Izraelsky verdict viny”.
Ohledně co se toho “Kapisty” týče, nevím zda je to nick nebo skutečné jméno ale zřejmě patří do té kategorie “Luza Parlamentních Novin” kde napadají Krystlika a diskutující.
Toliko k objasnění mého názoru, tím končím a díky za slušnou diskuzi.
Proc jste vynechal posledni odstavec paragrafu, kdyz je jasne ze zde byla podminka!
OdpovědětVymazatČ. 3881
406 Societe 'des Nations - Recuei des Traites. 1936
Dále se souhlasí, že obě smluvní strany budou jednat ve shodě, aby zajistily, že Rada Společnosti národů vydá uvedená doporučení se vší rychlostí vyžadovanou okolnostmi na základě článku 16 Covenant a že, pokud by Rada přesto z jakéhokoli důvodu nevydala doporučení nebo nedosáhlajednomyslné rozhodnutí, přesto bude mít povinnost poskytnout obligatni pomoc / assistenci.
« Rovněž je dohodnuto, že závazky poskytnout pomoc uvedené v této smlouvě nabydou pravoplatnost pouze v případě agrese spáchané proti vlastnímu území kterékoli smluvní strany » .
V Paříži dne 2. května 1935.
(Podepsáno) V. POTEMKINE.
(Podepsáno) Pierre LAVAL.
Ad 5:50: Podle Vás "vynechaný poslední odstavec smlouvy" je přece vlastními slovy uveden v blogspotu!
VymazatNeni, tohle jste vynechal:
Vymazat« Rovněž je dohodnuto, že závazky poskytnout pomoc uvedené v této smlouvě nabydou pravoplatnost pouze v případě agrese spáchané proti vlastnímu území kterékoli smluvní strany » .
Ad 20:21: Logicky až po agresi, nepřijdou si na pomoc, když se někdo na jeden smluvní stát zamračí!
VymazatAd 22:23
VymazatNechápu Vaši logiku, Smlouva/pakt jasně stipuluje pomoc jeden druhému pouze v případě napadení třetí Evropskou stranou, at je to kdo koliv!
Obranný úmysl smlouvy je naprosto jasný! Přece nepůjdou do války jenom kvůli tomu že Herr Hitler se na někoho zamračí!
Nezávisle na závazcích převzatých podle této smlouvy je dále připomínáno
OdpovědětVymazatže v souladu s francouzsko-sovětským paktem o neútočení podepsaným 29. listopadu 1932, (pozn. Hitler jeste ani nebyl kanclerem) a navíc, aniž by byla ovlivněna univerzální povaha závazků převzatých v tomto paktu,v případě, že se kterákoli ze stran stane předmětem agrese jednoho nebo i více třetí Evropske strany.
Není pochyb že Hitler měl všechny diplomatické možnosti požádat Společnost Národů o revizi Versailske smlouvy, v době kdy hlavní herec v této tragédii GB mu nabídla zvýšení válečného loďstva i když je na obranu pár mizerných kolonii nepotřeboval, jak Bismark prohasil, potřebujeme životní prostor v Evropě, ne v Africe!
OdpovědětVymazatOvšem Hitler také prohlásil před invazí do Polska, "Doufám že mi v poslední chvíli nějaký pán v buřince s deštníkem nenabídne Danzig za darmo" jak poznamenal Kanaris ve svém deníku. I krystlik sám poznamenal že byl Hitler sklaman Mnichovem, protože si přál vojenské poražení CSR což mu Beneš znemožnil.
Obsadit "Demilitarizovanou zónu" která sloužila jako buffer byl nesmysl a GB s Francii mohli zastavit Hitlera. Nikdo ale s výjimkou Churchilla nevěřil že by se našel LUNATIK který by začal další válku!
Na konec, všechny ty smlouvy byly jen cár papíru jak císař Vilém slavnostně prohlásil dávno před tim........
Francouzsko-polská vojenská aliance
Sovětsko-polský pakt o neútočení
Sovětsko-finský pakt o neútočení
Pakt sovětsko-estonského neútočení
Sovětsko-litevský pakt o neútočení
Sino-sovětský pakt o neútočení
Pakt o německo-sovětské neútočení
Pakt sovětsko-japonského neutrality
Ad 20:17: Versailleskou smlouvu by museli změnit všechny signatářské státy, ne Společnost národů!
VymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
VymazatNechtel jsem to pripominat, ale......pochybuji ze by se nejake LIBERIE v Africe s pul milionem negramotnych lidi nekdo ptal jak rozhodnout o Nemecku jen proto ze byli spojenci USA !
VymazatNaprostý nesmysl (4) mocností po podepsání Versailske smlouvy rozhodovali o všem včetně Společnosti Národů pod kterou spadal DANZIG coridor. Nebo si myslíte že Hášimovské království Hejaz (dnešní Saúdská Arábie) svým podpisem ve Versailes rozhodovala o Německu?
OdpovědětVymazatPouze 4 principální mocností mohli změnit smlouvu v 1919 pro. ReI. (Pařížskou mírovou konferencí v rámci Společnosti Národů XIII) 55, 740, 743; Dokument Senátu 51, 66. kongres, 1. zasedání SPOJENÉ STÁTÝ AMERICKÉ, BRITSKÉ ŘÍŠE, FRANCIE, ITÁLIE
a JAPONSKO, Tyto pravomoci jsou v této smlouvě popsány jako hlavní spojenci v přidružené pravomoci.
Pozn: SPOJENÉ STÁTÝ AMERICKÉ, neratifikovali původní Versailskou smlouvu ale později sepsali vlastní Mírovou smlouvu s Německem! Dalo by se říci že na to nikoho nepotřebovali.
Ad 9:13: Omyl. Tzv. čelní mocnosti Společnosti národů mohly ve vyjmenovaných případech rozhodovat bez pléna Společnosti národů, ne však měnit stanovy Společnosti (= Versailleskou smlouvu). Ta mohla být jako mezinárodní smlouva změněna pouze všemi signatáři. Navíc i smlouva Saintgermainská a Trianonská obsahovaly stanovy Společnosti národů = i zde by musely souhlasit všechny signatářské státy se změnou!
VymazatNikdo tu nemluví o “ Stanovách Spojených Národů ” . Jde o termíny Versailske smlouvy které Byly měnitelné jak “Stanovy” praví “Jednanim mezi dotyčnou stranou/stranami na půdě Společnosti Národů".
OdpovědětVymazatNebo si myslíte že Siam, Peru nebo Haiti hlasovali o snížení německého válečného dluhu ze 132 miliard na 121?
A nebo že vůbec někdo hlasoval když prezident Herbert Hoover v roce 1931 dal Německu roční moratorium na reparační platby! Pozn. USA ani nebyl členem Organizace Spojených národů až do prezidentsvi FDR.
Skutečností je že Hitler se ani nepokusil vyjednávat s čelními mocnostmi na půdě Společnosti Národů. Proč by to taky dělal když jeho zrušení Versailske smlouvy nikdo neodporoval tak jako mu v Mnichově vyšli vztric a Československo prodali za Jidášův peníz.
Dodatek z historickych pramenu, udelejte si svuj posudek:
OdpovědětVymazatPrezident Herbert Hoover
“Young Plan” zahrnoval snížení německého válečného dluhu ze 132 miliard na pouhých 121 miliard zlatých marek. Úsvit Velké však zajistil její selhání a německá ekonomika se začala znovu rozpadat. Ve snaze zmařit karastrofu hospodářské krize uvedl prezident Herbert Hoover v roce 1931 roční moratorium na reparační platby! Příští rok se spojenečtí delegáti pokusili na Lausanské konferenci odepsat veškerý dluh německých reparací, ale americký Kongres to odmítl podepsat . Německo mělo stále svůj válečný dluh na krku, I kdy podstatne snizeny..
Nakonec se svět zmobilizoval ve snaze zajistit vyplacení reparací. V roce 1924 Dawesův plán snížil válečný dluh Německa a přinutil jej přijmout novou měnu. Reparace byly nadále vypláceny podivným okázalým výplatou: USA půjčily Německu peníze na výplaty reparací a země, které inkasovaly výplaty reparací, použily tyto peníze na splacení dluhů USA. Plán byl vyhlášen jako vítězství - Charles Dawes, bankéř, který se později stal viceprezidentem za vlády Calvina Coolidgea, získal Nobelovu cenu za svou roli při jednáních.
Brzy poté byl zvolen Adolf Hitler. V roce 1933 zrušil všechny platby. „Hitler se zavázal nejen k tomu, že nebude platit, ale že celou dohodu zruší,“ řekl historik Felix Schulz pro BBC Olivia Lang. Jeho odmítnutí bylo považováno za akt vlastenectví a odvahy v zemi, která považovala reparace za formu ponížení. Německo během Hitlerovy vlády neuskutečnilo žádné platby.
Ale Německu nebylo předurčeno válku vyhrát a Třetí říše skončila Hitlerovou sebevraždou v dubnu 1945 a německá oficiální kapitulace o několik dní později. Do té doby byla země v chaosu. Miliony lidí byly vysídleny. Více než 5,5 milionu německých bojovníků a až 8,8 milionu německých civilistů bylo mrtvých. Většina německých institucí se rozpadla a její obyvatelstvo bylo na pokraji hladovění.
Spojenci také požadovali náhradu za druhou světovou válku. Nebyly vypláceny skutečnými penězi, ale průmyslovou demontáží, odstraněním duševního vlastnictví a nucenými pracemi pro miliony německých válečných zajatců. Po kapitulaci bylo Německo rozděleno do čtyř okupačních zón a v roce 1949 byla země rozdělena na dvě. Ekonomické oživení, mnohem méně reparační platby, se zdálo nepravděpodobné.
Podle Andrease Beckera ze společnosti Deutsche Welle dlužilo západní Německo do té doby 70 miliard německých marek a zoufale potřebovalo hotovost. Ale neočekávaný paprsek naděje prolomil, když západoněmecký prezident Konrad Adenauer uzavřel dohodu s řadou západních zemí v roce 1953. Londýnská dluhová konference zrušila polovinu německého dluhu a prodloužila platební lhůty. A protože se od západního Německa vyžadovalo, aby platilo, pouze když mělo obchodní přebytek, dohoda poskytla prostor pro ekonomickou expanzi.
Západní Německo, které posílila pomoc Marshallova plánu a bylo zbaveno většiny nákladů na reparace, bylo brzy nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropy. Tento „ekonomický zázrak“ pomohl stabilizovat ekonomiku a nový plán využil potenciál plateb reparací k povzbuzení zemí k obchodu se západním Německem.
Stále trvalo desetiletí, než Německo splatilo zbytek svého dluhu na reparacích. Na londýnské konferenci západní Německo tvrdilo, že by nemělo být odpovědné za veškerý dluh, který staré Německo vzniklo během první světové války, a strany se dohodly, že část jeho zadních úroků nebude splatná, dokud se Německo nesjednotí. Jakmile se to stalo, Německo se pomalu zbavilo posledního kousku dluhu. Poslední splátku dluhu provedla 3. října 2010 - 20. výročí znovusjednocení Německa.