sobota 1. března 2014
Rusko zkouší, co vše mu projde
Tomáš Krystlík
V záplavě zpráv o vyhrocování ukrajinské situace zapadlo, že Ruská federace začala zkoušet nový typ křižujících raket (cruise misilles) v kódu NATO SS 26 Stone, ve variantě Rusy označované jako R-500 Iskander-K, kde K je zkratka z krylataja, okřídlená, které hodlá umístit v kaliningradské exklávě u hranic s Polskem. Mobilní systém Iskander se skládá ze speciálního nákladního automobilu sloužícího též jako odpalovací rampa pro dvě rakety SS 26, které existují v různém provedení. Dosavadní verze doletí podle oficiálních údajů po relativně ploché balistické trajektorii do vzdálenosti 50 – 480 km a s apogeem kolem 50 km, což ztěžuje jejich odhalení protivníkovými radary, rychlostí 7560 – 9360 km/h. SS 26 snesou opakovaně přetížení až 30 G, tedy jsou schopny a uzpůsobeny prudce měnit směr letu, což ztěžuje jejich zničení. Jsou podezřelé, když mají palivo na krkolomné změny letové dráhy, že jejich dolet již v nekřídlaté verzi je větší než 500 km, což by se příčilo platné smlouvě o likvidaci všech raket s doletem od 500 až do 5500 km. O křídlaté variantě R-500 nejsou technické údaje k dispozici, z fotografií není k rozeznání, proč by se měly nazývat křídlaté – odpalovací rampa na zádi nákladního vozu podle zveřejněných fotografií nese cosi podobného dvěma odpalovacím rourám pro střely typu kaťuše.
Český čtenář bude možná znejistěn, protože termín křižující rakety (cruise misilles) překládaly československé sdělovací prostředky jako rakety s plochou drahou letu. Byly okřídlené, létaly podzvukovou rychlostí v malých výškách, dle potřeby i 5 – 10 m nad terénem a podlétavaly protivníkovy radary. Zdůraznila se prostě jiná jejich charakteristická vlastnost než extrémní manévrovací schopnosti a možnost přiletět k cíli z jakéhokoli směru.
Clou nové verze R-500 má spočívat v údajně oddělovací hlavici, která má nadále letět po nepředvídatelné dráze, kdy palubní počítač nepřetržitě mění letový kurs podle náhodného výběru, aby se hlavice vyhnula zničujícímu protiútoku. Jestliže má mít nosné plochy („křídlatá“), znamená to i prodloužení doletu o dalších až 100 km (záleží na výšce odpojení okřídlené hlavice a dalším režimu letu). Vicepremiér Ruské federace Dmitrij Rogozin se novou verzí SS 26 pochlubil a označil ji za „hrobaře amerického protiraketového štítu".
Pokud budou vystřeleny z oblasti poblíž hranic kaliningradské enklávy s Polskem, kam je Ruská federace zamýšlí umístit, dosáhnou Berlína. Mohou nést jaderné nálože až do výbušného ekvivalentu 200 kilotun TNT. Přesnost zásahu předchozích verzí je 5 – 7 m.
Je otázkou, zda NATO, zejména USA, zvládnou situaci neveřejnými jednáními a zákulisními nátlakovými prostředky vůči Rusku, nebo zda dojde k eskalaci v mezinárodních vztazích.
www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Tomas-Krystlik-Rusko-zkousi-co-vse-mu-projde-305722
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat