pondělí 4. července 2022

„Češi si nedovedou vládnout.“ Tomáš Krystlík našel chybu vlády, jde o plyn

Oldřich Szaban

 

POLOČAS ROKU HRŮZY „Každý alespoň trochu strategicky uvažující člověk, musí dojít k závěru, že Putin a Ruská federace musejí prohrát, protože kdyby vyhráli, tak se Čína bude cítit povzbuzena tím, že agrese Putinovi vyšla, a vrhne své ozbrojené síly proti Tchaj-wanu s následky nedozírnými pro celý svět. Konflikt na Ukrajině asi skončí příměřím po vytlačení ruské armády do pozic před začátkem letošní invaze. Za jak dlouho, je otázka,“ konstatoval spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík. Pár slov ztratil také o energetice.

 

Jaké vidíte příčiny vzniku války na Ukrajině, kterou napadlo Rusko?

 

Ruská představa mocného státu se pojí již od carských dob s jeho velkou rozlohou. Ve 20. století ruská říše, jedno zda carská nebo bolševická (sovětská), více území poztrácela, než nabyla, přičemž ruská představa o vlastním státě coby velmoci zůstala bez změny a právě ona letošní vojenskou agresi proti Ukrajině umožnila. Usnadňující okolností taktéž bylo, že Rusové nazývají Ukrajince Malorusy, tedy za Rusy mluvící vlivem nevzdělanosti místním venkovským dialektem ruštiny. Putinovi pak stačilo ve Velkorusech vyvolat propagandistickými argumenty pocit akutního ohrožení ruské vlasti ze Západu.

 

Pomáháme jako Západ Ukrajině dostatečně? Například Německo bývá v tomto směru kritizováno, že za rétorickými sliby pak chybí konkrétní činy, zvláště u vojenské pomoci...

 

Problém je v definici „dostatečně“, protože rozhodující počiny kolem rusko-ukrajinského konfliktu se odehrávají malými krůčky v zákulisí během diplomatických jednání a nejsou veřejnosti známy. Mohli jsme jen vytušit, jak návrhem na zřízení lodního vývozního koridoru z Oděsy Černým mořem svět usiluje zabránit hladomoru obyvatelstva Afriky a Asie nedostatkem ukrajinských obilnin na trhu, což je právě oním příslovečným malým kouskem ledovce nad hladinou, který je vidět. Němci v dodávkách zbraní mohou být kritizováni za své počáteční liknavé tempo, zejména ze strany kancléře Scholze. Dnes se Německo skokově zlepšilo ve svých postojích kdysi vyvolaných svalováním veškeré viny za druhou světovou válku na Německo, které jim vštípilo, že by nemělo podporovat vypuknuvší ozbrojené konflikty. Největším překvapením německé politické scény je, že němečtí Zelení, z principu strana napůl levicově bolševická, se stali největšími podněcovateli ozbrojeného odporu Ukrajiny, kdežto AfD se stala stranou nanejvýš opatrnickou nabádající k neutralitě v tomto konfliktu. Ale pro posouzení činů Německa nám scházejí srovnatelné údaje od ostatních států podporujících Ukrajinu, neboť se tak děje převážně s vyloučením veřejnosti.

 

Leží na Angele Merkelové, Emmanuelovi Macronovi či případně dalších politicích vina za přílišnou vstřícnost k Rusku? Aneb jaké chyby ve vztahu k Rusku Západ udělal?

 

Západ se mylně domníval, tedy alespoň Evropa, že platí zásada: „Kdo obchoduje, neválčí“. Teze to byla lákavá, kdekdo jí věřil, od 19. století, od Vídeňského kongresu fungovala. Navíc Bidenova politika po jeho nastoupení do funkce vzbuzovala dojem slabosti USA v globálním měřítku.

 

Jaké poučení si z této války máme vzít?

 

Si vis pacem para bellum – chceš-li mír, chystej válku. Bude se muset zcela předělat celý systém bezpečnosti v Evropě i ve světě, dosavadní selhal. A hlavně: Bude se muset mnohem více zbrojit. Ale jedna věc je do budoucna potěšitelná. Rusko si sice časem najde cesty, jak dovozní embarga obejít, ale bude mít ve srovnání před rokem 2022 značně ztíženou pozici. Státy a společnosti si budou napříště více hlídat, aby je nepostihlo tzv. sekundární embargo ze strany USA trestající je zastavením dovozu, odebráním výhod i jinými ekonomickými sankcemi za obchodování s Ruskem nebo za dodávky embargovaných dílů použitých jako součásti ve větších montážních celcích do Ruska. V minulém měsíci ukončily z tohoto důvodu japonské a čínské firmy stavbu velkého komplexu pro zkapalňování zemního plynu na LNG na ruském poloostrově Jamal. Rusko tedy bude muset i v budoucnu vyvážet zemní plyn plynovody. Jenže co pak nastane, když jej Evropa přestane odebírat a stavba plynovodů do Číny a Japonska není pro obrovské náklady reálná? Zavřít plynové vrty (na rozdíl od ropných) je značně nákladná záležitost. Většinu ropy nyní vyváží Rusko do světa loďmi. Jenže jak dlouho bude kvůli hrozbě postihů ze strany USA odběratelům ruské ropy mít zákaznictvo? Co pak Rusko bude vyvážet? Uhlí? Je embargované. Obilí jako Ukrajina? Kde si ruský stát pak bude opatřovat finance na svůj nutný chod?

 

Je reálné brzké ukončení bojů, nebo to vypadá spíše na dlouhý konflikt?

 

Každý alespoň trochu strategicky uvažující člověk, musí dojít k závěru, že Putin a Ruská federace musejí prohrát, protože kdyby vyhráli, tak se Čína bude cítit povzbuzena tím, že agrese Putinovi vyšla, a vrhne své ozbrojené síly proti Tchaj-wanu s následky nedozírnými pro celý svět. Konflikt na Ukrajině asi skončí příměřím po vytlačení ruské armády do pozic před začátkem letošní invaze. Za jak dlouho, je otázka. Toho musí Ukrajina s podporou Západu bezpodmínečně docílit. Přece nemůže zvítězit Ruská federace, která není s to dodnes vyrábět kuličková ložiska (mimochodem ani meziválečná ČSR to nedovedla), řízené katalyzátory, ABS, o elektronických dílech potřebných do zbraní ani nemluvě. Zpětné připojení Krymu, Luhanské a Doněcké oblasti v okamžiku příměří je značně nereálné – co si pak počít s proruskými bývalými Ukrajinci, kteří bojovali na ruské straně, jak zajistit jakýsi smír mezi tamějšími obyvateli, aby se pak vzájemně za spáchané křivdy nemstili, a jak zabránit případné partyzánské válce? Zpětné připojení ukrajinských území ukradených Ruskem v roce 2014 lze očekávat v časovém horizontu několika desetiletí. Pokud vůbec. Plebiscitem se místní obyvatelstvo – hlasovat by mělo i to, co bylo předtím vyhnáno – může většinově vyslovit pro setrvání v Ruské federaci. Co pak?

 

Česko postihla vysoká inflace, ceny stoupají zvláště v důsledku drahých energií. Dělá česká vláda dost v této oblasti v porovnání s vládami jiných zemí EU?

 

Že je inflace v ČR v rámci EU nadprůměrně vysoká, je dáno hlavně chybami v řízení české ekonomiky, které nejsou napravitelné ze čtvrtletí na čtvrtletí. Česká vláda svými počiny proti inflaci dnes nevybočuje v evropském průměru. Horší je to s odpovědností ČNB, ale to je jiná věc. Zde vláda zasahovat nemůže. Odpovědnost za činy ČNB padá na Klause a Zemana. Zásadní chybu české vlády vidím ve skutečnosti, že zařadila k dodavatelům poslední instance i Pražskou plynárenskou a. s. a pak neohlídala, ač to byla její povinnost, aby pro případ krize v cenách plynu měla PP a. s. dostatečně plné zásobníky a nemusela dvakrát po sobě plyn zdražovat, málem zkrachovat a zadlužit se. Hloupost vedení PP a. s. a české vlády zaplatí zákazníci, jak jinak! Opět stará známá bolest, Češi si nedovedou vládnout.

 

Měla by Evropská unie kvůli vysokým cenám energií přehodnotit své cíle v oblasti klimatu?

 

Měla by přehodnotit celou svou klimatickou politiku i proto, protože je chybná. Všem zaníceným ochranářům klimatu pokládám otázku, jak je možné, že v Grónsku ještě ve 14. století běžně sklízeli obilí, když exhalace vlivem průmyslové revoluce se začaly projevovat až půl tisíciletí poté. Dále bych zatrhl všechny akce typu Fridays for Future a přeložil je na soboty. A bylo by po protestech „klimaticky uvědomělé mládeže“. Bude nutné se vypořádat s důsledky evropské (hlavně německé) málem paniky kolem jaderné energetiky po fukušimské havárii – kdy na rozdíl od Černobylu nikdo nezahynul – kdy hysterii mohutně finančně podporovala Moskva, protože potřebovala prodávat více plynu a ropy Evropě a učinit ji na svých dodávkách závislou. Po mírových pochodech a lidských řetězcích protestujících proti dozbrojení NATO Pershingy 2 jako odpovědi na sovětské SS-20 za vlády Helmuta Schmidta, po ruské finanční podpoře britských příznivců brexitu, po financování volební kampaně Marie Le Penové a v neposlední řadě po moskevské finanční podpoře evropských skupin protestujících proti oteplování planety, by ruská destabilizace Evropy už konečně mohla konečně skončit, nebo ne?

 

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Cesi-si-nedovedou-vladnout-Tomas-Krystlik-nasel-chybu-vlady-jde-o-plyn-707550

4 komentáře:

 1. https://www.facebook.com/photo/?fbid=2103663736443292&set=pcb.2103663886443277

  OdpovědětVymazat
 2. https://www.moravia-et-silesia-libertas.org/clanky/novinky/moderni-ceska-statnost---naprosty-podvod.html

  OdpovědětVymazat
 3. To je síla....
  Pane, prosim, co to hulíte?
  To je asi vážně kvalitní materiál...

  OdpovědětVymazat
 4. Vote TOMAS KRYSTLIK for President!

  OdpovědětVymazat