pondělí 12. prosince 2022

Proč má ČR dražší a horší potraviny?

Tomáš Krystlík

 

V poslední době se ve sdělovacích prostředcích množí hypotézy, proč jsou v ČR potraviny dražší než například v Polsku a v Německu a současně i méně kvalitní. Skoro vždy se vysvětlují odlišné ceny rozdíly ve výši daně z přidané hodnoty (DPH): v Polsku (5 %, nyní dočasně na některé potraviny 0 %), v ČR (15 %), v Německu (7 %). Jenže to je omyl, rozdílné ceny se nedají vysvětlit sazbami DPH. Čím také vysvětlit, že prodávané potraviny v Polsku a v Německu jsou nejen levnější nýbrž i kvalitnější? Logicky by měly být levnější potraviny kvalitativně horší. Též by se mělo najít vysvětlení skutečnosti, že jakýkoliv úkon počínaje výrobou až po konečný prodej zákazníkovi je v Německu zákonitě o dost nákladnější než tentýž v ČR a přitom potraviny v Německu jsou levnější než v ČR! Ne sice o tolik jako potraviny v Polsku, ale přece.

 

Vysvětlení je nasnadě, ale nikomu se do něho nechce, protože z toho nevychází český národ jako skvělý a následováníhodný. Jazykově česká společnost si totiž lepší kvalitu potravin v minulosti, zejména však v posledních třech desetiletích, kdy k tomu měla ničím neomezenou příležitost, nikdy nevynutila, nevyžadovala ji a dodnes o ni neusiluje. Pro vysvětlení, proč tomu tak bylo a je, musíme do minulosti.

 

Josef Jungmann v roce 1806 vyloučil z českého národa všechny, kteří po většinu dne nemluví česky, především tedy šlechtu a vzdělance - vyšší vzdělání bylo tehdy latinské nebo německé a šlechta byla většinou vzdělaná - a takto definovaný český národ tvořily pouze málo vzdělané, chudé vrstvy obyvatelstva, v podstatě plebs. Z ekonomických důvodů se neohlíželi na kvalitu jídla, jejich cílem bylo pouze se nasytit. A tak vyloučením vrstev z českého národa, které měly prostředky si opatřovat kvalitní jídlo, ale nemluvily většinu času česky, se de facto u jazykových Čechů nevyvinula dostatečná schopnost odlišovat kvalitní potraviny a jídla od podřadných. Během vícero desetiletí jazykové segregace se vyvinuly i neblahé české stravovací stereotypy panující dodnes, zejména tendence se levně najíst k prasknutí. To potvrzují i dnešní průzkumy trhu, kdy Češi z každých vydaných 10 CZK za potraviny utratí plných šest z nich za jídlo dočasně zlevněné v různých nabídkových akcích, což je podíl na Západě naprosto nevídaný! Z téhož implicitně plyne, že tlak českého zákazníka na kvalitu potravin bude zanedbatelný, nicotný, neb Čech s oblibou konzumuje levné, logicky i kvalitativně podřadnější potraviny. V Česku nemůže tedy dojít k něčemu podobnému jako na Západě, že rozezlení zákazníci, pokud kvalita nabízeného výrobku jedním řetězcem (prodejcem, výrobcem) klesne pod zákaznictvem akceptovatelnou mez, hbitě přeběhnou ke konkurenčnímu prodejci (výrobci). V ČR to ani nejde, protože přeběhnout není ke komu.

 

Ze stejných českých statistických průzkumů také plyne, že zboží nezlevněné až do svého budoucího zlevnění tzv. „hlídá regály“, za normální cenu se v mezidobí v podstatě neprodává nebo velmi málo. Je to jev vyskytující se i na Západě, ale zřídka, protože i nezlevněné zboží se tam prodává vlivem nákupních zvyklostí stále a prodejce dbá z konkurenčních důvodů na velkou šíři nabídky. Výše uvedený jev vyvolává u managementů českých řetězců prodávajících potraviny, což jsou vesměs české firmy, byť stejného názvu jako zahraniční, jen byly v ČR založeny financemi ze zahraničí, zcela neblahou tendenci vyřazovat zboží, které se po určité období málo prodává, navždy (!) ze sortimentu, tedy zužovat pestrost výběru zboží. Jelikož tak činí všechny české řetězce, nemusejí se obávat podstatně větší šíře nabídky u konkurence, která by jim mohla odlákat zákaznictvo. Tímto postupem se též petrifikuje zásada českého zákazníka „co neznám, to to nežeru!“

 

Posledních pár let nevěřícně zírám do reklamních letáků českých řetězců, které často nabízejí zboží vyráběné za bolševismu, a to včetně tehdejšího balení, což je naprostý úpadek stravovací kultury! České společnosti evidentně zcela chybějí jedinci typu Jindřicha Vaňhy, kteří by se snažili o nápravu a usměrnění českých stravovacích zvyklostí. Alespoň částečně by napomohla změnit tento stav praxe známá ze Západu nabízející zákazníkům v obchodech často a opakovaně zdarma ochutnávky méně běžných druhů potravin. Jenže to by řetězce nejdříve něco stálo, byť v celkovém efektu zanedbatelně málo, ale větším problémem je, co si počít s českou povahou, aby hned první ochutnávači si nenahrnuli vše z talířů nebo podnosů do pusy, zdarma tak nepojedli a na další se nedostalo. Nebo aby tohoto jevu nezneužil samotný personál, který by vzorky odcizil a svedl to pak na zákazníky.

 

Svou roli hrají i neblahé návyky, stereotypy z posledních dvou století: Češi nejedí nebo jedí málo ryby, zeleninu (tu obligatorně rozvaří a saláty trestuhodně připravují s vodou, cukrem, kvasným octem a solí), zvěřinu a jehněčí, aby na Vánoce se doslova přežírali kapry, ale pak aby se se po celý rok rybám snad s výjimkou nevalných rybích prstů vyhýbali.

 

Příčiny dnešních vysokých cen potravin se dají odvodit pouze z české mentality, tendencí co nejsnadněji splnit požadavek dostatečného zisku a českou absencí zábran k okrádání bližního svého, pokud kradoucí kradeného osobně nezná. Nezapomeňte, že navzdory stejným názvům firem známých ze zahraničí jsou to ryze české podniky, jejichž management tvoří z cca 99 % Češi. Zatímco managementy na Západě se snaží maximalizovat zisk podniku co největším obratem, v Česku vytvářejí managementy zisk mnohem snadnější cestou, co nejvyšší marží. Bezuzdné zvyšování marže obdobně jako v ČR nepřipadá na Západě jako metoda maximalizace zisku v úvahu, protože to nedovolí tamější konkurenční prostředí. Neustálé nucení výrobců potravin českými řetězci k co nejnižším cenám - prodejní ceny mimo slevové akce jsou domluveny kartelovými smlouvami mezi nimi, byť oficiálně neexistují, ale český protimonopolní úřad je naprosto neschopný plnit své poslání - spolehlivě vede k postupné degradaci kvality jakéhokoli výrobku, což Češi svou chorobnou zálibou nákupu zlevněného zboží nejsou s to ani vnímat, natož na to přiměřeně reagovat jako zákazníci na Západě. Přeběhnutí zákaznictva ke konkurenci není v ČR možné, protože všechny řetězce se sídlem v ČR činí naprosto totéž – snaží se prodávat zboží s co nejvyšší marží bez ohledu na kvalitu.

 

Následkem toho se kvalita potravin a jídel v ČR v posledních dvou desetiletích ustálila na nejnižší možné úrovni. Stav se bude i nadále zhoršovat vlivem upadajícího povědomí Čechů, pamětníci budou vymírat a většina bude čím dál více zapomínat, jak mají kvalitní jídla nebo potraviny vlastně chutnat.

https://www.blisty.cz/art/111041-proc-ma-cr-drazsi-a-horsi-potraviny.html

37 komentářů:

 1. Naprosta BLBOST. Kdyz Nemci prisli za okupace tak se mohli uzrat, protoze v Nemecku potraviny nebyly a co bylo na trhu byl hrozny smejd.15. prosince 2022 v 3:49

  Nákup potravin v Česku vs. v Německu*

  Chléb pšeničný 0,5 kg – 33,20 Kč vs. 41,40 Kč
  Máslo 250 g – 59,90 Kč vs. 67,30 Kč
  Mléko 1 l, 3,5 % tuku – 22,90 Kč vs. 26,70 Kč
  Jogurt bílý 150 g – 7,50 Kč vs. 5,50 Kč
  Šunka vepřová 150 g, Dulano, 95 % masa – 49,90 Kč vs. 32,90 Kč
  Kuřecí prsa čerstvá 1 kg – 229 Kč vs. 203 Kč
  Vejce nosnic v halách 10 ks, velikost M – 42,90 Kč vs. 48,80 Kč
  Jablka 1 kg – 30 Kč vs. 61 Kč
  Banány 1 kg – 29,90 Kč vs. 29,20 Kč
  Rajčata volná 1 kg – 39,90 Kč vs. 31,60 Kč
  Brambory 1 kg – 20 Kč vs. 26,40 Kč
  Okurka salátová 1 ks – 19,90 Kč vs. 19,40 Kč
  Rýže basmati 1 kg, Golden Sun – 66 Kč vs. 56,10 Kč
  Pivo, ležák, 5 % alkoholu – 11,90 Kč vs. 12 Kč
  Jablečný džus 100% 1 l, Solevita – 21,90 Kč vs. 20,70 Kč
  Toaletní papír 8 ks, Floralys – 69,90 Kč vs. 72,30 Kč
  Tablety do myčky, 60× 15 g, W5 Classic – 99,90 Kč vs. 62,50 Kč

  Celkem – v Česku 854,60 Kč vs. v Německu 816,80 Kč

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemci za okupace se mohli uzrat??

   A co Rusaci? Na ty jste uz zapomnel, to bylo nedavno.

   Vymazat
  2. To se musite zeptat vaseho "FUHRERA" Krystlika, ten pise jen o Nemcich !

   Vymazat
  3. Nevim co ctete, ale ten clanek je o CR a problemech v Cesku.
   Proc jezdi Cesi nakupovat do Nemecka?

   Vymazat
 2. Němci jsou pitomci. Dnes odsoudili 96 letou stařenku Irmgard Furchner za to že byla sekretářkou v kanceláři koncentračního tábora. Důvod: byla částí systému který zavraždil tisíce, v jejím případě 10,500.

  To že podle Říšského zákona musela pracovat od 14 let jim nevadilo. Dva roky dělala písařku a stenografku veliteli koncentráku 1942-1944 . Bylo jí 14 let ! PO válce svědčila proti veliteli koncentráku který dostal jen 9 let za 40,000 mrtvých.

  Prý byla vedomne součástí systému. No a který Němec nebyl ? Ten co dělal v letecké továrně nebo ten co dělal na poli a živil národ? Připadá mi ten rozsudek jako by nacizmus zase vystrčil rohy v Německu!

  OdpovědětVymazat
 3. Potraviny v obchodech ještě podraží, až výrobci zohlední vyšší náklady
  https://ekonom.cz/c1-67146890-potraviny-v-obchodech-jeste-podrazi-az-vyrobci-zohledni-vyssi-naklady

  OdpovědětVymazat
 4. Kvalita života Čechů se zhoršuje, chybí jim přiměřený pohyb a vyvážená strava
  https://www.bezpecnostpotravin.cz/kvalita-zivota-cechu-se-zhorsuje-chybi-jim-primereny-pohyb-a-vyvazena-strava.aspx

  OdpovědětVymazat
 5. Každý čtvrtý Čech je kardiak. Může za to nekvalitní levná strava a stres, říká expert
  https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/srdecni-selhani-kardiak-strava-motol-kardiolog.A221215_132343_ln-zdravi_ape

  OdpovědětVymazat
 6. Stres, špatný životní styl a nejistá budoucnost. Kardiologové se obávají růstu srdečních selhání
  https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/srdce-srdecni-selhani-infarkt-zdravi-zivotni-styl-kardiologie_2212091315_pat

  OdpovědětVymazat
 7. Šest lidí z deseti se kvůli zdražování šidí na jídle, hrozí jim obezita i nemoci srdce
  https://www.vitalia.cz/clanky/setreni-jidlo-zhorseni-zdravi/

  OdpovědětVymazat
 8. Obézních Čechů skokově přibývá, doháníme Ameriku
  https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/cholesterol-cukry-tuky-hubnuti-vysoky-krevni-tlak-obezita.A221215_131850_ln-zdravi_ape

  OdpovědětVymazat
 9. Češi se přejídají nejen o svátcích. Jaké to má důsledky na jejich zdraví?
  https://zena-in.cz/clanek/cesi-se-prejidaji-nejen-o-svatcich-jake-to-ma-dusledky-na-jejich-zdravi

  OdpovědětVymazat
 10. Čechožrouti. Proč patříme v Evropě k těm nejtlustším?
  https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/cesko-obezita-zdravi-jidlo-dieta-zdrazovani-jidelny-figura.A221103_141133_hobby-domov_kadl

  OdpovědětVymazat
 11. Lidé ve finanční krizi kupují nekvalitní potraviny a víc kouří, tvrdí lékař
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cesi-zacinaji-vice-kourit-a-kupuji-mene-kvalitni-potraviny.A221115_154832_domaci_tty

  OdpovědětVymazat
 12. Češi vyndávají jídlo z košíků. Tolik za něj utratili naposled v 80. letech
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-agenda-cesi-vyndavaji-jidlo-z-kosiku-tolik-za-jidlo-utratili-naposled-v-80-letech-221873

  OdpovědětVymazat
 13. Tlustí Němci
  5. července 2012 — Nová studie Institutu Roberta Kocha uvádí, že 53 procent žen a 67 procent mužů v Německu má nadváhu.

  OdpovědětVymazat
 14. Němci jsou nejtlustší lidé v Evropě, Studie ukazuje - Spiegel
  https://www.spiegel.de › Mezinárodní › Evropa
  19. dubna 2007 – Nová studie zjistila, že Německo má nejvyšší podíl lidí s nadváhou v Evropě, částečně kvůli vysokému pivu v zemi...

  OdpovědětVymazat
 15. Institut Roberta Kocha 2022, Nadváha a obezita22. prosince 2022 v 4:19


  Dvě třetiny mužů (67 %) a polovina žen (53 %) v Německu trpí nadváhou. Čtvrtina dospělých (23 % mužů a 24 % žen) trpí závažnou nadváhou (obezitou).

  OdpovědětVymazat
 16. Není to vaše chyba, když jste příliš tlustí! Německý lékař VYSVĚTLUJE
  https://www.expaturm.com › němci-jsou-příliš tlustí
  11. října 2021 — 53 procent Němců má index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 25. Ideální je BMI mezi 18,5 a 24,9. Znamená: Většina Němců by měla zhubnout...

  OdpovědětVymazat
 17. V Německu vzplanul boj o levné maso – DW
  https://www.dw.com › germany-sees-battle-over-cheap-...
  29. prosince 2021 — Kvalita potravin v Německu je příliš nízká, řekl Özdemir, stejně jako ceny, a všichni kvůli tomu ztrácí.

  OdpovědětVymazat
 18. Německo řeší potravinový skandál. Po konzumaci zkažených ...
  https://echo24.cz › STtBM › nemeck...
  ·
  Translate this page
  Oct 9, 2019 — Německem otřásá skandál zkaženého masa, který si vyžádal oběti. Již dva lidé totiž zemřeli po konzumaci klobás, párků či salámů od firmy ...

  OdpovědětVymazat
 19. Obrovský potravinový škandál, dostali sa aj k nám ... - Topky.sk
  https://www.topky.sk › Obrovsky-problem...

  Dec 13, 2019 — Obrovský potravinový škandál, dostali sa aj k nám! Nebezpečné praktiky Nemcov dvíhajú žalúdok ... BRATISLAVA - Škandály nebezpečných nemeckých

  OdpovědětVymazat
 20. https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/za-vyhodnymi-nakupy-najezdi-cesi-i-stovky-kilometru-nejvic-prazane_218972.html

  Musite cist taky jine zdroje a ne jen co pise Krystlik o Cesich.

  OdpovědětVymazat
 21. Cukrovku má už přes milion Čechů. "Chytíte" ji spíš z klobásy než dortu, varuje lékař
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cukrovku-ma-uz-pres-milion-lidi/r~163d8bd0813a11ed8c6f0cc47ab5f122/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. EU ma 32 milionu diabetiku, jeden z deseti. Tak ze Cesko je na tom stejne jako zbytek.

   Vymazat
 22. Aneb české prase všechno spase.

  OdpovědětVymazat
 23. Česko, země druhé kategorie. Tak jsme se cítili u přeplněných regálů v německém Kauflandu
  https://www.prahain.cz/jidlo/cesko-zeme-druhe-kategorie-tak-jsme-se-citili-u-preplnenych-regalu-v-nemeckem-kauflandu-10259.html

  OdpovědětVymazat
 24. Hlavne ze tam maji ty cukroviny "Haribo"29. prosince 2022 v 23:42

  Tenkrát gumoví medvídci způsobili všem průjem - Forbes
  https://www.forbes.com › samlemonick › 28. 10. 2016
  haribo cukrový průjem z www.forbes.com
  28. října 2016 — Způsobuje dutiny. Ztloustneš. Bohužel pro cukrovinkovou společnost Haribo se rozhodli nahradit cukr ve
  https://www.quora.com › Do-Haribo-bez cukru-gummy-b...
  haribo cukrový průjem z www.quora.com
  20. dubna 2019 — Bonbony bez cukru často obsahují xylitol nebo sorbitol, které mohou kromě jiných nežádoucích vedlejších účinků způsobit průjem. Lycasin dělá přesně to samé.
  4 odpovědi
  · 10 hlasů: Právě jsem si přečetl seznam přísad. Můj bože doufám, že mi dají průjem. Jestli to někdy dám...
  Je pravda, že když sníte hromadu gumových medvídků bez cukru,...
  1. září 2018
  Jaké přísady v gumových medvídcích způsobují otravu žaludku ...
  4. února 2018
  O co přesně jde v případě gumových medvídků Haribo bez cukru...
  18. května 2019
  Co se stane, když sníte příliš mnoho gumových medvídků? - Quora
  30. března 2020
  Další výsledky z www.quora.com

  Proč gumoví medvídci bez cukru bolí vaše střeva
  https://www.healthline.com › Témata wellness › Výživa
  haribo cukrový průjem z www.healthline.com
  12. října 2017 — Cukrové alkoholy, průjem a plynatost... V případě žvýkaček Haribo's bez cukru je viníkem cukrového alkoholu maltitol, který můžete najít...

  Mužova znepokojivě grafická recenze Gummy Bears má...
  https://www.mirror.co.uk › Novinky › Divné zprávy › Virální
  haribo cukrový průjem z www.mirror.co.uk
  27. července 2020 — Už jste někdy měli gumové medvídky Haribo bez cukru? ... nadýmání a průjem - něco, co je patrné z recenzí na Amazonu.

  OdpovědětVymazat
 25. Zajimave.........https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/nemecko-hrobar-evropske-svobody-a-racionality.A221221_095131_p_politika_nef

  OdpovědětVymazat
 26. Kdy se dočkáme levnějších potravin? Možná nikdy, varují odborníci a vysvětlují proč
  https://cnn.iprima.cz/kdy-se-dockame-levnejsich-potravin-mozna-nikdy-uvedli-odbornici-a-vysvetlili-proc-197897

  OdpovědětVymazat
 27. zubaři v Česku
  https://www.krajskelisty.cz/ustecky-kraj/28118-smuclerova-rada-nad-zlato-aneb-kapitalismus-v-te-nejcynictejsi-podobe-komentar-stepana-chaba.htm

  OdpovědětVymazat
 28. Ironicke, jak se voli Prezident v Cesku. Dva predni kandidati jsou komunisti a odchazejici je taky komunista. A pak ze v Cesku nevladnou komunisti !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chytrej narod si voli chytre lidi, blbej narod si voli blbce nebo komunisty, coz vyjde na stejno.

   Vymazat
 29. Čechům prodražuje potraviny i vyšší DPH. Změny se nečekají
  https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/dph-potraviny-sazby-dane-zmeny-ceska-republika.A230120_142022_ekonomika_jla

  OdpovědětVymazat
 30. Pridali na duchodu o 5.1%, a koruna podstatne zvysila proti dolaru a euru tak nemuze byt zase tak spatne aby nemohlo byt hure!

  OdpovědětVymazat
 31. Česko trápí obezita
  https://www.lidovky.cz/domov/covid-koronavirus-obezita-cesko-evropa-problemy-bmi-vzdelani.A230205_185222_ln_domov_atv

  OdpovědětVymazat