středa 17. listopadu 2021

Degradace české psyché 3

Tomáš Krystlík


PROTEKTORÁTNÍ REALITA

Časopis Dnešek v čísle 7 z 9. 5. 1946 zveřejnil postřeh spisovatele Jürgena Thorwalda: „Uprostřed chaosu na východě vypadaly Čechy a Morava i oblasti německých Sudet až do konce dubna (1945) jako ostrov blaženosti.“

Rudé právo 5. 7. 1947 otisklo tehdejší postřehy o protektorátu dvou Němců ze staré Říše a jednoho Němce z Rakouska: „Žádné po zuby ozbrojené skupiny SS nebo Wehrmachtu nehlídkovaly ulicemi českých měst, žádné přepady podzemních organisací nezneklidňovaly německé posádky a nerušily činnost seřaďovacích nádraží. Protektorát se rozvinul svým způsobem ve vzorovou zemi, ve výkladní skříň obsazené Evropy. Praha se svými výhodnými nákupními možnostmi a kvetoucím černým trhem se stala rájem pro německé frontové dovolence a pro kapitány německého válečného hospodářství.“

„Cesta do Prahy na přelomu let 1942 a 1943 jest cestou do míru. Obklopen válkou a nebezpečím, skutečným světovým požárem, jenž dokola plane, jest protektorát jedinou středoevropskou zemí, žijící v míru.“

Rakouský průmyslník, jenž navštívil Čechy koncem roku 1943, poznamenal: „Ve srovnání s Rakouskem a Německem jsou v protektorátu všeobecně mnohem lepší poměry. Němci jsou s chováním Čechů celkem spokojeni a chtějí si je volným režimem ještě více získati, což Češi všemožně využívají.“

Podmínky života českého obyvatelstva v protektorátu byly pro obyvatele jiných porobených zemí na těžko představitelné úrovni. O atmosféře, jakou na člověka zvyklého krutému okupačnímu režimu působila protektorátní realita koncem roku 1943, pojednává zpráva jednoho Poláka z Generalgouvernementu, který tehdy navštívil Prahu, polské exilové vládě v Londýně: „Češi žijí v poměrech od našich tak odlišných, že se nám mohou zdát nepravděpodobnými, třebaže jsou skutečné. Vysvětlení spočívá v tom, že Češi neprošli válečnou katastrofou a samostatnost ztratili mírovým způsobem. Existenční podmínky jsou beze vší pochyby obtížné a plné omezení, ale jsou vzdáleny té hrůzy, v níž žijeme my. Češi téměř nepoznali na sobě masových represálií, masových zátahů (łapanek), poprav a odesílání do koncentračních táborů. Nikdy neporozumějí, že vyjdou-li z domu za prací, nemusí se již vrátit.“ 

Polský svědek připustil, že postih zasahuje někdy široké společenské vrstvy, ale ohromilo ho, že Čech má právo sednout si vedle Němce, že život v městě trvá bez omezení policejní hodinou, a že jediné pronásledování se týká židů a cikánů. „Čechům zůstala určitá zdání národního života, dodnes kvantitativně neomezená tisková produkce, Čech čte jako před válkou svůj oblíbený deník, ovšem stejně zglajchšaltovaný jako veškerý německý tisk v Říši. Každý Čech má rádio a poslouchá program české rozhlasové stanice, která dbá o českou hudební produkci, vysílá české programy a šíří propagandu. Ale vzdor této propagandě se poslouchají české zprávy z Londýna. České sportovní kluby pořádají zápasy jako před válkou a fanoušci chodí každou neděli na hřiště vzrušovat se výkony oblíbených hráčů.“

Historik Toman Brod k tomu ve svém díle Osudný omyl Edvarda Beneše dodává: „Ano, Češi nedělali německé okupační moci tolik starostí jako například Dánové, Holanďané, Belgičané, Norové, Francouzi, o Polácích a Jugoslávcích nemluvě.“ 

Už v květnu 1942 si pochvaloval sám Adolf Hitler: „Češi pracují nyní ve zbrojních závodech i jinde k naší naprosté spokojenosti a stále více u nich zdomácňuje heslo: ‚Vše pro našeho Führera Adolfa Hitlera!‘“

V Londýně přišly občas na přetřes sociálně ekonomické poměry v protektorátu. O českých sedlácích pravil koncem roku 1944 v londýnské Státní radě ministr Juraj Slávik: „Prichádzajú stále ponosy (stížnosti), že mnohí roľníci (zemědělci) využívajú situáciu a koristia z čierneho trhu. Poplatili si všetky dlhy a za peniaze už nič nechcú predávať. Ľudia z mesta sú ‚odieraní‘ o šaty, užitočné predmety, zlato, atď. Kňazi kážu v kostoloch proti hyenám, nepomáha to. Za zlaté hodinky sa predáva 20 kg bravčovej masti (vepřového sádla). Múky nepredajú, leda zupákom a gestapákom, lebo sa ich boja.“

O dělnictvu zprávy z Čech říkaly, že prý je „z padesáti procent vlažné“, že má dvojnásobné příděly a dost peněz.

Jak podotýká Toman Brod, spousty přesvědčených germanofobů na vesnici neutíkaly do lesů k partyzánům, nýbrž chamtivě těžily z válečného nedostatku zboží, zejména potravin. „Mnozí tvrdí, že se jim daří lépe než za republiky,“ oznamovala informace z domova předaná do Londýna v září 1943.

Další zprávy z té doby buď tuto skutečnost potvrzovaly, nebo určitou měrou limitovaly, mluvíce mj. o politické nespokojenosti dělníků, jejichž převážná část prý sympatizuje s komunistickými názory.

K odboji panoval v protektorátu vztah vyjádřený slovy: „My, kteří v roce 1938 nesměli anebo nedokázali pozvednouti zbraň, nyní nemůžeme. Není ostatně povinností velmocí, jež nás v Mnichově zaprodaly, aby nám opět svobodu vrátily?“

Odboj, zejména vojenská skupina Obrana národa, usiloval o zvrat, o probuzení aktivního odporu obyvatelstva, ale podstatněji národní mysl neovlivnil. V listopadu 1943 vylíčil pamětník náladu panující v protektorátu těmito slovy: „Válka se vlekla a vlekla. Uznávali jsme všechny úspěchy Spojenců, obdivovali jsme se hrdinství Rudé armády, byli jsme oslněni číslicemi výroby zbraní v Americe, ale byli jsme unaveni a nemohli jsme dohlédnouti konce této strašné války, která se dotýkala každého jednotlivce tak, jak tomu dosud v dějinách nebylo. Na jaře jsme doufali, že bude konec v létě, a dokazovali jsme si to všemi možnými prostředky. Když v létě konec nepřicházel, říkali jsme si, že bude určitě na podzim, a na podzim jsme spoléhali na jaro. A tak to šlo stále dokola, již po léta.“

Koncem roku 1943 si ilegální Rudé právo stěžovalo: „Mladé Čechoslováky, kteří tělesně a duševně vyrůstali už ne za republiky, ale za okupace, podařilo se nacistům a jejich českým pomahačům… podmaniti svému vlivu.“

27. 7. 1944 se ve švýcarském deníku Neue Zürcher Zeitung psalo: „Podle přehledu centrálního statistického úřadu v Praze stouply úložky obyvatelstva protektorátu za období 1939 až 1943 z 33,8 na 60 miliard korun, což představuje nárůst o 78 %… Současně celkový objem půjček poskytnutých družstevními záložnami klesl z 9,3 na 6,8 miliard korun, což znamená, že čeští sedláci oddlužili své usedlosti o 2,5 miliardy korun.“ (sic)


PŘESÍDLOVÁNÍ

V lednu 1943 obdržel pozemkový úřad kompetence pro vyvlastňování v souvislosti s obranou. K vysídlovacím akcím pro účely zřízení vojenských cvičišť Milovice, Brdy, Vyškov při-bylo roku 1942 vysídlování území západně od Benešova, určeného pro cvičiště Waffen-SS.

Plánovat se vše začalo už dříve, ke zdržení však došlo kvůli námitkám zmocněnce branné moci a zbrojní inspekce. Ti měli výhrady charakteru politického kvůli neklidu mezi obyvatelstvem, a hospodářského – následkem by byl pokles zemědělské výroby. Do poloviny září 1942 měly být vyklizeny vesnice východně od Vltavy a jižně od Sázavy. Zbrojní inspekce dosáhla toho, že projekt byl odložen do doby, než zbrojní závody v této oblasti a jejich zaměstnanci naleznou přiměřené nové sídlo; dosáhla i toho, že z něho byly vyňaty některé obce s důležitými zbrojními závody. Celkově mělo být kvůli cvičišti Waffen-SS vysídleno kolem 37 tisíc osob.

Detlef Brandes zaznamenal, že námitky vznesl i hlavní kontaktní orgán NSDAP v Praze těmito slovy: „Je také zcela nepochopitelné, proč dnes, po obsazení velkých území na Východě, musíme zakládat anebo rozšiřovat vojenská cvičiště ve vnitroněmeckém prostoru.“

Podle historika Volkera Zimmermanna plánovalo vedení sudetoněmecké župy pod vlivem NSDAP a SS přestěhování asi 300 tisíc Čechů ze Sudet do protektorátu. Proti tomu se co nejrázněji postavily protektorátní úřady, zejména ostře proti těmto plánům vystoupil K. H. Frank. Argumentoval narušením sociálního smíru v protektorátu a jeho důsledky pro válečnou výrobu. Tím plán ztroskotal a Henlein se od té doby musel soustředit výhradně na asimilaci Čechů na místě, tj. v Říšské župě Sudety.

Ve srovnání s ostatními obsazenými územími v Evropě byly protektorát a území odstoupená Německu velkých německých přesídlovacích operací ušetřeny. Celkem za války přibylo a trvale se zde usadilo cca 11 600 etnických Němců. Počet nových osídlenců v protektorátu obnášel v druhé polovině roku 1944 1590 rodin, celkem 8824 osob, z toho 8728 rolníků ve složení: 6748 Němců z Dobrudže, 536 z Jižních Tyrol, 483 z jižní Bukoviny, 352 ze Sudet, 262 z Besarábie, 311 ze staré Říše, zbytek z Chorvatska. Půdu pro své osídlovací akce získával Pozemkový úřad hlavně zabavováním majetku na základě rozsudků zvláštních soudů a arizací.

(pokračování)

12 komentářů:

  1. O jaké “Degradaci České Psyche” tady píšete? Češi za okupace dostali potraviny jen na lístky, benzín jen na povolení Gestapa a práce povinná, doma nebo v Říši ! Nebyli to blbci, šlo o přežití, ne o nějaký odboj beze zbraní. Londýn se poslouchat nedal, rádio muselo mít pouze střední vlny!

    Češi na rozdíl od Holanďanů nebo Belgičanů věděli že boj proti 85 milionovému národu nemohl dobře skončit. Když se ptali Beneše v Londýně proč Češi nemají “La Resistance” tak jim odpověděl: Když jste je prodali Hitlerovy tak se nedivte, vždyť nemají ani s čím “!

    Za okupace bylo lépe než v Německu, přes to že Němci nařídili směnu 1:10 jako Rusáci po válce, není divu že Němci vykoupili kdejakou cukrárnu! Zlato České banky poslali Angličané z Londýna do Berlína a Němci zkonfiskovali cizí valuty České Banky.

    Přesto se dá říci že Češi vlastně s každým vyjebali, protože neválčili tak se měli lépe než ostatní, bomby na ně nepadaly a proto poslední německá armáda se nacházela v Čechách, kam taky každý Němec prchal ve snaze si zachránit život útěkem na západ.

    Jak gen. Patton řekl, účelem války není padnout za svou vlast ale donutit toho druhého bastarda aby padnul za jeho ! Proto si vyberte jen ty bitvy které se dají vyhrát!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Re. Cesi s kazdym vyjebali ???

      To byloi videt v 48, a pak v 68. jak ti Cesi s kazdym vyjebali.

      Je sice chvalitebne byt vlastencem, ale nesmite posuzovat Cechy jen z te kladne stranky, jinak je to fanatizmus.

      Asi nevite, ze Cesi i po valce mohli koupit jen tolik potravin, kolik jim bylo prideleno na listky. Dokonce i cigarety byly na pridel, ale to si vy tezko muzete pamatovat.

      BTW, to nerekl Patton, nybrz George C. Scott ve filmu "Patton".

      Vymazat
  2. Ano, takto se to dá také vysvětlit, ale nejsme u konce seriálu, budete mít ještě dost příležitostí zvracet nad počiny svých českých soukmenovců! Už v tomto díle se vyskytují varovné pasáže, že s Čechy nebude vše vše v pořádku: "Už v květnu 1942 si pochvaloval sám Adolf Hitler: „Češi pracují nyní ve zbrojních závodech i jinde k naší naprosté spokojenosti a stále více u nich zdomácňuje heslo: ‚Vše pro našeho Führera Adolfa Hitlera!´´" "Jak podotýká Toman Brod, spousty přesvědčených germanofobů na vesnici neutíkaly do lesů k partyzánům, nýbrž chamtivě těžily z válečného nedostatku zboží, zejména potravin. ,Mnozí tvrdí, že se jim daří lépe než za republiky,´ oznamovala informace z domova předaná do Londýna v září 1943." "Koncem roku 1943 si ilegální Rudé právo stěžovalo: ,Mladé Čechoslováky, kteří tělesně a duševně vyrůstali už ne za republiky, ale za okupace, podařilo se nacistům a jejich českým pomahačům… podmaniti svému vlivu.´“

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Není pochyb že si Češi žili za okupace velice dobře v poměru co se dělo u jejích sousedů! O nějaké "sabotáží" nebylo řeči, to si vymysleli komunisti po válce.

      Fakt je že sedláci museli odevzdat podíl úrody, semleni obilí na mouku bylo jen na povolení, tak jako počet domácího dobytka se musel hlásit a zabít prase na tradiční "zabijačku" se dalo udělat na černo s tím že když Vás soused udá, tak vás gestapo zastřelí, to same za nehlášený pytel šrotu !
      Pokud si lidi hleděli svého, tak se nic nestalo a soudy za okupace byly podle okupačních zákonů.
      To si můžete ověřit když Heidrichuv nejstarší syn zemřel pod kolem náklaďáku který vezl fotbalisty Panenských Břežan domů bez povoleni na tzv. "Černou" jízdu. Bylo to prohlášeno za nešťastnou nehodu, oba vojáci u brány svědčili že kluk vběhnul do cesty sam a zastavit se nedalo ! Přesto že Nina žádala trest smrti řidiče!

      To byl syn nejmocnějšího muže v okupovaném zbytku Česka!

      Jak říkám, Cesi nebyli blbci jako Dánové, Holanďané, Belgičané a věděli že odpor bez naděje vítězství je sebevražda jako Polaci na koních. Nakonec Praha mohla shořet tak jako Rotterdam, že ano?

      A jen tak stranou, Patton to řekl dávno než o něm udělali film, a to nekolikrat....In 1958 Lt. General James M. Gavin published “War and Peace in the Space Age” and included a comment that he remembered from an address delivered by Patton in July 13,1943. “No dumb bastard ever won a war by going out and dying for his country. He won it by making some other dumb bastard die for his country.”

      Vymazat
    2. U tech sedlaku jste zapomnel zminit jeden z nejozehavejsich precinu, a sice uschova a neodevzdani maku, ktery Cesi pouzivaji v hojnosti. Ovsem to vy nebudete vedet, ponevadz jste v te dobe nezil. Asi ani nevite proc byl ten mak pro Nemce tak dulezity.

      Mimochodem, Patton sice prohlasil neco podobneho jak pisete, jenze popularni se ten vyrok stal az po te, kdy ten vyrok prohlasil Gerorge C. Scott ve filmu Patton. Pred tim o tom skoro nikdo nevedel.

      FYI, zde vam predkladam odkaz na ty slavne vyroky Pattona. Ani jeden tam neni jako ten, ktery se stal popularni az kdyz ho pronesl G.C.Scott v tom filmu.

      https://www.businessinsider.com/11-quotes-that-show-the-great-leadership-of-general-george-patton-2015-11#11-i-am-a-soldier-i-fight-where-i-am-told-and-i-win-where-i-fight-11

      Vymazat
    3. Naopak, Patton nebyl první ani poslední, ač tu frázi a několik dalších použil několikrát. Pochopitelně že Hollywood ho proslavil, ale hlavně té mladší poválečné generaci. Pamětníci si Pattona pamatuji z novin a veřejných proslov. Proto mu již tenkráte říkali "Old guts and glory".

      Člověk nemusí chodit daleko .... One notable difference occurred in the speech he delivered on 31 May 1944, while addressing the U.S. 6th Armored Division, when he began with a remark that would later be among his most famous:

      No bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country.

      Patton's words were later written down by a number of troops who witnessed his remarks, and so a number of iterations exist with differences in wording. Historian Terry Brighton constructed a full speech from a number of soldiers who recounted the speech in their memoirs, including Gilbert R. Cook, Hobart R. Gay, and a number of other junior soldiers. Patton only wrote briefly of his orations in his diary, noting, "as in all of my talks, I stressed fighting and killing." The speech later became so popular that it was called simply "Patton's speech" or "The speech" when referencing Patton

      Vymazat
    4. Me to nevysvetlujte, ale napiste na Militar.com, aby k tem 11 slavnym Pattonovym citatum pridali ten ktery proslavil George C, Scott ve filmu Patton.

      Vymazat
    5. Zde mate odkaz na tech 11 slavnych Pattonovych citatu, muzete je opravit a vytknout proc tam neni uveden ten o kterem je rec.

      https://www.military.com/history/2021/08/05/11-general-george-patton-quotes-show-his-strategic-awesomeness.html

      Vymazat
    6. Web. "military.com" zveřejňuje pouze 11 jeho citátů, beze sprostých slov jako "bastard, fuck son-of-a-bitch, full of shit "atd. ktere Patton pouzil.

      https://en.wikipedia.org/wiki/George_S._Patton%27s_speech_to_the_Third_Army#CITEREFGist2010


      Vymazat
  3. Potravinové lístky CSR skončily s novou měnou v 1953, 1954 v Anglii, 1947 v USA, tabák byl na lístky jako třeba v Německu “Raucherkontrollkarten” už před válkou a v okupované Evropě.

    Nic neobvyklého, byla válka a Němci to měli lépe promyšlené, poučili se z WWI. Jak řekl Heidrich, když chceme aby Češi pracovali, musíme jim dát nažrat !

    OdpovědětVymazat
  4. Pane Krystlik,
    Pokud se zabýváte WWII, tak je nutné si uvědomit že Němci a Slováci, ač měli stejné rakousko-uherske kořeny a CS státní příslušnost nedopadli dobře. Pro Sudeťáky, Říše byla cizina s podobným jazykem tak jako Čechy byly cizinou pro Slováky s podobným jazykem. Jejich podpora Říše skončila hroby otců a synů a nakonec vyhnáním!

    Byl to výsledek “Degradace Nemeké psyche” vznikem Národního Socializmu?
    Pokračuje to přijímáním cizího národa, náboženství a kultury na úkor vlastního?

    OdpovědětVymazat
  5. Ten autor komentáře z 19. listopadu 2021 4:43, který ani neumí napsat správně jméno R. Heydricha uvedl: ,,O nějaké "sabotáží" nebylo řeči, to si vymysleli komunisti po válce." To je lež, k sabotážím docházelo.

    OdpovědětVymazat