čtvrtek 6. prosince 2018

Ještě jednou k oduznání Mnichovské dohody

Tomáš Krystlík

Nevím, co si mám počít s vývody pana A. Frieda, který dezinterpretuje stanovisko britské vlády k Mnichovské smlouvě z dopisu britského ministra zahraničí A. Edena svému československému kolegovi J. Masarykovi z 5. 8. 1942 a čtenáře, který si nedá práci pořádně si přečíst anglický text, tak bezostyšně vodí za nos, protože v něm britská vláda neprohlásila Mnichovskou dohodu, tedy co 30. 9. 1938 podepsala, za neplatnou, jen ji pokládala Němci (od 15. 3. 1939) za zničenou, což je podstatný a obrovský rozdíl.
V dotyčném Edenově dopise se praví, že ministerský předseda W. Churchill prohlásil a pak oficiálně dopisem z 11. 11. 1940 E. Benešovi sdělil, že Mnichovská dohoda byla Němci zničena (obsazením zbytku českých zemí 15. 3. 1939) a taktéž, zcela nově, že při konečné úpravě československých hranic na konci války nebudou mít na stanovisko britské vlády vliv žádné změny, které se staly v těchto věcech jak v roce 1938, tak i později. To sice znamenalo, že britská vláda nebude přihlížet k faktu, že ČSR v roce 1938 odstoupila svá území Německu, Polsku, Maďarsku, ale v žádném případě to neznamenalo, že by se britská vláda nějakým způsobem zavazovala obnovit Československo v hranicích před rokem 1938! Britská vláda se sice tímto dopisem zřekla všeho, co pro Velkou Británii vyplývalo z Mnichovské dohody, avšak nevyjádřila se, s výjimkou odstoupených území, k ostatním jejím důsledkům pro ČSR, a hlavně neprohlásila Mnichovskou smlouvu za neplatnou, natožpak od samého počátku! Kritizovaný text pana Frieda je zde: http://www.historieblog.cz/2018/11/reakce-z-britskych-pohadek-o-mnichovu/#more-4573
Nelze rozhodnout, zda se jedná jen o páně Friedův omyl způsobený elementárním nedostatkem logického myšlení, nebo zda jde o jeho záměrnou lež. Ke které odpovědi se kdo přikloní, ponechávám na čtenářstvu.

http://www.historieblog.cz/2018/12/polemika-jeste-jednou-k-oduznani-mnichovske-dohody/24 komentářů:

 1. V roce 1945 nebylo Česko-Slovensko obnoveno v hranicích před rokem 1938, protože soudruh Beneš daroval Podkarpatskou Rus soudruhu Stalinovi:
  https://fotw.info/flags/su-ua_h.html#ku

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Benes nemel jinou moznost, znamenalo by to jit do valky s Rudou armadou a NKVD ktera nikdy zakarpatskou ukrajinu neopustila.

   Vymazat
  2. Beneš neměl jinou možnost - Další český žvást, snažící se omluvit jednání toho skřeta, který jen lezl do zadnice Stalinovi.

   Vymazat
 2. Krystlik ma pravdu v tom ze UK nikdy neprohlasila Mnichov za neplatny, pouze za zruseny. To je Anglicka povaha, pred Mnichovem byla nalada jak Vlady tak obyvatelstva velice naklonena k Hitlerovy, a jak ten pan s Burinkou na hlave a destnikem v ruce prohlasil(Hitlerova slova), "Prece si nebudeme kvuli nejakemu statu o kterem nic nevime davat plynove masky na deti"). Kralovska rodina je Nemeckeho puvodu (Haus Sachsen-Coburg und Gotha)a prejmenovali se Windsor . Nakonec film z 1933 jak se deti kralovske rodiny uci heilovat je dost znamy.

  Tak ze se nelze divit ze by UK priznali nejakou vinu na Mnichovu. To zkratka jeho Velicenstvo nemuze nikdy udelat.

  Nicmene pravda je ze dodatek Mnichovskeho Diktatu rika:
  *Vláda Jeho Veličenstva ve Spojeném království a Francouzská vláda uzavřely výše uvedené dohody na základech uvedených v odstavci (6) Anglo-Francouzských návrhů z 19. září, vztahujících se k mezinárodní záruce nových hranic Československého státu proti nevyprovokované agresi.


  Mnichov, 29.září 1938.
  ADOLF HITLER,
  Neville Chamberlain,
  Édouard Daladier,
  Benito Mussolini.

  OdpovědětVymazat
 3. Aby bylo jasno, kazdy si z toho muze vybrat co chce6. prosince 2018 20:37

  **Francie prohlasila Mnichovsky Diktat (ultimatum) za neplatny v 1942 a Italie v 1944 “ab inito” (od zacatku).
  ***Anglie, v diplomaticke note Benesovy jako prvni totalne zrusila svoji roli v Mnichovskym diktatu 11.11.1940. Anthony Eden, 5.8.1942 v note Janu Masarykovy se odvolava na predchozi prohlaseni Britske vlady a znovu zduraznuje ze se vlada Jejiho Velicenstva neciti vazana podpisem Mnichovskeho usporadani.
  ****Nemecko :Čl.I
  Československá socialistická republika a Spolková republika Německa považují
  mnichovskou dohodu z 29. září 1938 vzhledem ke svým vzájemným vztahům podle této
  Smlouvy za nulitní.

  ORIGINAL:
  ......Předseda vlády oznámil již dne 30. září 1940 v rozhlasovém poselství československému národu stanovisko vlády Jeho Veličenstva k ujednáním, k nimž došlo v Mnichově v roce 1938. Mr. Churchill tehdy prohlásil, že mnichovská dohoda byla Němci zničena. Toto prohlášení bylo formálně oznámeno dr. Benešovi dne 11. listopadu 1940.

  Toto prohlášení a formální akt uznání vlády československé určovaly politiku vlády Jeho Veličenstva vůči Československu. Aby se však zamezilo jakémukoli nedorozumění, přeji si nyní prohlásit jménem vlády Jeho Veličenstva ve Spojeném království, že vzhledem k tomu, že Německo úmyslně zničilo ujednání o Československu z roku 1938, na kterých vláda Jeho Veličenstva ve Spojeném království byla účastná, považuje se vláda Jeho Veličenstva za zbavenu jakýchkoli závazků v této věci. Při konečné úpravě československých hranic na konci války nebudou na její stanovisko mít vliv žádné změny, které se staly v těchto věcech jak v roce 1938, tak i později.

  Jsem Vám upřímně oddaný

  Anthony Eden, v. r.

  J.E. p. J. Masarykovi, C.B.E.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenže k poskytnutí těchto záruk nikdy nedošlo.

   Vymazat
  2. Ah, Boze Muj, Krystliku uvazujte trosku.7. prosince 2018 1:50

   Protoze v terminu dohody tyto zaruky byly poruseny navice jednou ze zavazujicich se stran NEMECKEM, pokladaji se ostatni partneri nevazani svym podpisem.

   Ktere casti slova "Nevazani" nerozumite?

   Vymazat
  3. A vy jak vidno zase nerozumite rozdilu mezi neplatnou dohodou a znicenou dohodou, coz je v clanku jasne zdurazneno.

   Vymazat
  4. V kazdem pripade, vysledek je stejny, Kapisto !

   Vymazat
 4. Krystlik: v žádném případě to neznamenalo, že by se britská vláda nějakým způsobem zavazovala obnovit Československo v hranicích před rokem 1938!6. prosince 2018 20:45

  Samozrejme ze se GB nezavazala k povalecnym hranicim CSR, to by mohlo taky znamenat pripojeni kus Rakouska a Bavorska, ze ano?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Před rokem 1938 snad patřilo Bavorsko a Rakousko k ČSR?

   Vymazat
  2. Čecháčkovské žvásty (6.12. - 20:45) jsou fakt k popukání.

   Vymazat
 5. Je to až k neuvěření, kolikrát dokáže Krystlík recyklovat starý rohlík. Dneska je to všem totálně u zadku, lidi v GB zajímá Brexit a ne nějaký dávný Mnichov.
  Krystlíku, zkuste se raději zaměřit na to, abyste dokázal, že si Hitler dne 22. července 1925 nevzal pumpky, to je určitě důležitější.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zase "vtipný" český žvást, nyní o pumpkách.

   Vymazat
  2. Re. Anonym 7.prosince 0:50

   Co kdybyste se vy pokusil k vecnemu komentari k clanku misto toho vaseho neustaleho napadani Krystlika.
   Zrejme ten Krystlik dokaze zdarne borit ceske myty kdyz vas tak vzrusuje.

   Vymazat
 6. Za zneplatnění mnichovské dohody se považuje prohlášení obsažené v dopise britského ministra zahraničních věcí Anthonyho Edena šéfovi československé diplomacie Janu Masarykovi z 5. srpna 1942.

  Na toto reagoval jakýsi rádoby „hodnotitel“, takto: „Článek pana Alexandra Frieda (na který je v tomto komentáři reagováno, pozn. editora) nelze hodnotit jinak než jako dezinformaci. Pan Fried podává o českém dějepisu čtenářům líbivé české pohádky.“

  Nevyhýbám se poctivé, věcné a čestné diskuzi s každým, kdo takto diskutovat chce.

  Alexander Fried:
  .....Nemám však toho času nazbyt tolik, abych polemizoval o tom, co se v minulosti skutečně stalo, s někým, jehož možnou zářnou kariéru by zřejmě, přestože zde dnes píše česky, porážka nacistického Německa pravděpodobně zničila. Tedy, pokud by se narodil dřív.

  OdpovědětVymazat
 7. tkrystlik@23:46 Před rokem 1938 snad patřilo Bavorsko a Rakousko k ČSR?7. prosince 2018 1:41

  Ze by pred rokem 1938 snad patřily "Sudety" Nemecku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vasi pripominku byste mel adresovat na toho moulu co zde psal o pripojeni Bavorska a casti Rakouska. (Viz. anonym 6.prosince 20: 45)

   Vymazat
  2. Smysl je naprosto stejny MOULO, Sudety pred 1938 taky nepatrily Nemecku.

   Vymazat
  3. A Rakousko nebo Bavorsko k CSR patrilo bambulo?

   Vymazat
  4. Ad. Anonym 7:41

   Uz zase se poustite do zbytecne diskuse s tim hadavym "kapisto"?

   Vymazat

  5. "Kapišta" to je trefné, typický namyšlený Čech, žije někde v Severní Americe a myslí si jak je chytrý protože se domluví v angličtině!

   Vymazat
 8. @ Anonymní 7. prosince 2018 17:19

  Moje chyba, myslel jsem ze je to nekdo rozumejsi, ale KAPISTA se zase vyznamenal.

  OdpovědětVymazat