neděle 4. listopadu 2018

Česko-německý spisovatel: Že by kariéru Merkelové ukončilo „vítání uprchlíků“? Úplný nesmysl. Její působení hodnotím jako skvělé

ROZHOVOR „Působení kancléřky Merkelové hodnotím jako skvělé. Zařadila se po bok největšímu poválečnému kancléři Konradu Adenauerovi,“ hodnotí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz česko-německý spisovatel a publicista Tomáš Krystlík. Odmítá tvrzení, že kariéru Merkelové ukončilo rozhodnutí z léta 2015, když prohlásila, že migranti jsou vítáni a že to zvládnou. „Kdyby tomu tak bylo, pak by v zemských volbách v Hesensku museli zaznamenat velký úbytek hlasů Zelení, strana, která je na německé politické scéně zřetelně nejvíce proimigrační. Opak byl pravdou. Zeleným hlasy prudce přibyly,“ vysvětluje.

„Kariéru Angely Merkelové ukončilo to, že na sklonku léta 2015 neměla odvahu zavřít hranice,“ píše ve svém textu psaném pro MF Dnes publikovaném 31. října politolog Petr Robejšek. Je to podle vás hlavní příčina jejího odcházení?

Naprostý nesmysl. Kdyby tomu tak bylo, pak by v zemských volbách v Hesensku museli v porovnání s výsledkem posledních zemských voleb zaznamenat velký úbytek hlasů Zelení, strana, která je na německé politické scéně zřetelně nejvíce proimigrační. Opak byl pravdou, Zeleným hlasy prudce přibyly. V západních zemích bývá zvykem, součástí politické kultury, že po dramatičtěji prohraných volbách předseda strany odstupuje. Sice v Hesensku CDU volby neprohrála, stala se nejsilnější stranou, nicméně její volební výsledek proti posledním volbám byl o mnoho horší. Osobně si myslím, že zbavení se pozice předsedkyně strany využije Angela Merkelová k razantnějšímu prosazování své politiky, a to i v rámci EU, protože se nebude muset ohlížet na okolnost, že tak současně činí coby předsedkyně CDU, tedy vlastně i většina její strany. Pan Robejšek si musí být vědom, co by se stalo, kdyby Německo a Rakousko uzavřely v září 2015 své hranice před cca 1,2 miliony migrantů na trase z Řecka do středu Evropy.

Jak hodnotíte její působení v roli německé kancléřky?

Jako skvělé, zařadila se po bok největšímu poválečnému kancléři Konradu Adenauerovi.

Zmiňovaný Petr Robejšek o Angele Merkelové také napsal, že „její politiku často ovlivňovala váhavost a nečinnost“. Jinde jsem četl, že často problémy nechala vysedět. Dá se její politika takto charakterizovat?

V politice nastanou okamžiky, kdy něco, co považujete za dobrou a potřebnou věc, je neprosaditelné, tedy nezbývá nic jiného než počkat na vhodnější okamžik, nebo se ideje vzdát. Na druhé straně kancléřka zvládla ze všech dosavadních kancléřů Spolkové republiky Německo nejlépe taktiku tzv. útěku vpřed. Kdyby tak nečinila, skončila by jako předsedkyně strany asi dříve. Jediným antidotem je vymyslet volební témata atraktivnější, než mají jiné politické strany.

Vyhlášením opuštění jaderné energie sebrala před lety Zeleným nebezpečné volební téma tím, že si ho přisvojila pro svou stranu, přičemž jako jaderná fyzička se specializací na fyzikální chemii musela vědět, že návrat k jaderné energetice, pokud se nestane zázrak, bude nutný počínajíc rokem 2024.

Něco podobného zopakovala za velké migrační vlny v roce 2015, kdy hrozilo hospodářské zhroucení všech států na trase Řecko–Maďarsko, že se dohodla s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem je do země vpustit. Když Orbán iniciativně začátkem září autobusy expedoval své migranty na hranici s Rakouskem, hrozil bráněním nebo omezením jejich vstupu do Rakouska a Německa rozpad schengenského systému a následně celé EU. Komu by to asi bylo ku prospěchu? Merkelové útěkem vpřed bylo pak prohlášení, že jsou migranti vítáni a že to Němci zvládnou. Když to bylo neodvratné, tak proč z toho neudělat ctnost? Ukradla tak na poslední chvíli pro její stranu nebezpečné volební téma Zeleným a SPD.

Jaký další vývoj se dá očekávat na německé politické scéně? V Česku sledujeme soumrak takzvaných tradičních stran; nejdříve před pár lety zažila strmý pád ODS, teď je ještě v horší situaci ČSSD. Dá se něco podobného očekávat v Německu, tedy že budou i nadále ztrácet dvě nejsilnější uskupení CDU/CSU a SPD?

Situace na politické scéně v ČR je odlišná od té ve SRN. V Česku je poznamenána rozčarováním nad diskrepancí předvolebních slibů, volebních programů klasických politických stran a jejich plněním během legislativní periody. Protože to dělaly všechny důležitější politické strany, vedlo to voliče k upřednostnění netradičních stran bez toho, že by si uvědomovali, že jim nabízejí líbivé, nicméně ještě méně splnitelné sliby. Že se mýlí, na to musí ale elektorát přijít sám a změnit pak své volební preference. Problém je, že strana, která zjeví voličům pravdu o tom, co je reálné splnit a co ne, nemá u českých voličů šanci se dostat do parlamentu. Voliči nechtějí slyšet pravdu, přejí si být opíjeni znova a znova rohlíkem.

V Německu jsou volební ztráty, třeba CDU/CSU a SPD, způsobeny jiným mechanismem. SPD již léta nemůže najít vhodná volební témata, která by zabrala, u CDU/CSU vládnoucí v koalici jsou voliči unaveni stálou a nudnou politikou, která dobře slouží potřebám státu a obyvatelstva, jenže je vnějškově neatraktivní. U CSU je situace na zemské úrovni (CSU je jen v Bavorsku, kde CDU není) odlišná. CSU, protože je to Křesťanská sociální unie mající sociální i v názvu, od války supluje v Bavorsku do jisté míry sociální demokracii, takže se SPD nemohla proti ní prosadit, což jí zaručovalo léta pohodlného vládnutí. Její ztráty v posledních zemských volbách jsou srovnatelně vysoké jako CDU v Hesensku a političtí analytici se shodují, že straně uškodila ostrá rétorika proti migrantům a vůči kancléřce od předsedy strany a spolkového ministra vnitra Horsta Seehofera.

Jako protireakce vůči politice Merkelové, ale i dalších, se dá vysvětlil nárůst preferencí pro AfD. Daleko větší – a asi úplně největší – však mají Zelení. Čím to je?

Obé je způsobeno mechanismem tzv. protestní volby – když někdo není spokojen s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) nebo s Křesťanskosociální unií (CSU), tak volí konkurenční strany. Protože sociální demokracie (SPD) nepředstavuje pro nedostatek volebních témat a nekonzistencí svého směřování vhodnou alternativu, dá volič hlas obdobně levé straně, navíc snažící se (alespoň ve svém programu) o zlepšení životního prostředí, Zeleným. V případě, že je rozkacen kvůli migrantům nebo tím, že na politické scéně se léta nic podstatného napříč stranami neděje, dá hlas Alternativě pro Německo (AfD). Odevzdaným hlasem pro AfD ovšem také hlasuje, aby ženy, které si nechají udělat potrat, šly do vězení – i to má AfD v programu. Kolik jejich voličů to ale ví? AfD je typická protestní strana s jepičím životem – za pár let ztratí na své oblibě, bude živořit, až vypadne ze zemských parlamentů. Kdo nevěří, ať se podívá, kde dnes jsou Legida nebo Pegida.

Angela Merkelová má k Česku osobní vztah, studovala tu. Změní se nějak naše vztahy s Německem, když bude kancléřem někdo, kdo k nám nemá osobně tak blízko?

Blízkost kancléřky k Čechům a k ČR se přeceňuje. Bude mít vlivem svého žití v bývalé NDR asi více empatií k podobně postiženým státům. V Praze po svém doktorátu strávila v roce 1985 v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie pod vedením Rudolfa Zahradníka přes půl roku. Ústav měl počítač, který nebyl v celé NDR k dispozici a který potřebovala budoucí kancléřka ke svému bádání. První, co Zahradník svým podřízeným v ústavu oficiálně zakázal, bylo mluvit s ní německy. Vše se tedy odbývalo přes angličtinu a ruštinu.


Oldřich Szaban
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Cesko-nemecky-spisovatel-Ze-by-karieru-Merkelove-ukoncilo-vitani-uprchliku-Uplny-nesmysl-Jeji-pusobeni-hodnotim-jako-skvele-558065

29 komentářů:

 1. Pane Krystlik, Vy mate vyhodu ze Vam pri Vasem proslovu nikdo neoponuje.
  Napsal jste : “Odevzdaným hlasem pro AfD ovšem také hlasuje, aby ženy, které si nechají udělat potrat, šly do vězení – i to má AfD v programu”.
  Nejak jste zapomel dodat ze POTRAT je v Nemecku trestan ZAKONEM!
  DW pise: "Tato relikvie(219a)z nacistické doby kriminalizuje lékařskou profesi a zpřísňuje přístup žen k informacím ukonceni tehotenstvi."
  Posledni zakon z 1995 – do dnes: Potrat je považován za neoprávněný poté, co ústavní soud učinil své rozhodnutí z roku 1975, že plod má právo na život!

  - CDU Angela Merkelové, CSU a krajní pravicová AfD - jsou pro zachování status quo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Příslušný paragraf byl již ve 20. století zrušen.

   Vymazat
  2. To neni pravda a Vy to vite !5. listopadu 2018 20:43

   https://www.nytimes.com/2018/03/27/world/europe/germany-nazi-era-abortion-law.html

   Zakon pochazi z doby Hitlera a neplatil v NDR. Po unifikaci dostali vychodni Nemci Hitleruv zakon o potratech zpet ! Diky Frau Merkel.

   Vymazat
  3. Zrejme vam dela potize rozumet anglickemu textu.
   Nikde totiz neni psano, ze by potrat byl v Nemecku trestny cin.

   The law,paragraph 219a of the German criminal code makes it a crime for doctors to publicly advertise in any way that they perform abortion, even though they are permited in the first 12 weeks of pregnacy.

   Nechte si to od nekoho kdo zna dobre anglicky prelozit a pak se Krystlikovi omluvte za krive narceni.

   Vymazat
  4. Doporucuji naucit se cist, treba i v jinem jazyce, pokud mozno nevybirave.

   Section 218,a)b)c)
   Abortion

   (1) Whosoever terminates a pregnancy shall be liable to imprisonment not exceeding three years or a fine.

   Acts the effects of which occur before the conclusion of the nidation shall not be deemed to be an abortion within the meaning of this law. Nakonec jak to intepretuji sami Nemci:
   Deutsche Welle:
   *Indeed, abortion is important, but it's also against the law in Germany.
   **1. All abortion is technically illegal
   Abortion remains technically illegal according to the "Grundgesetz" (the German Constitution).

   Vymazat
  5. Ktere casti te section 218 a)b)c) jste nerozumel?

   Section 218 a)
   Exception to liability for abortion.
   The ofence under section 218 shall NOT be deemed fulfiled if: atd

   Zkratka samotny potrat v Nemecku NENI trestny cin a o tom byla rec.

   Vymazat
  6. @17:54
   Clovece co placate za blbosti.

   Paragraf 218 jasne rika :

   (1) Whosoever terminates a pregnancy shall be liable to imprisonment not exceeding three years or a fine.

   (1) Kdo ukončí těhotenství, potrestá se odnětím svobody nepřesahujícím tři roky nebo pokutou.

   ...ostatni) jsou vyjimky, kdy na priklad zdravi zeny muze byt tehotenstvim ohrozeno.

   Ale je videt ze jste se jeste nenaucil cist a hlavne chapat smysl zakona.

   Vymazat
  7. The criminal code states that within the first 12 weeks of conception a woman can get an abortion if she takes part in a government mandated counselling session. This counselling session needs to be carried out by a doctor at least three days before the abortion and is done to “protect the unborn child”.

   Kdyz vy UMITE cist tak mi najdete kde se pise o tom, ze by ten potrat byl trestny cin, vy vyjimko.

   A uz mi dejte pokoj, se zabednencem ktery se ma potrebu hadat nemam naladu se dale zabyvat.

   Vymazat
  8. @17:34 Nechci se do toho michat ale paragraf 218 je jasny, ostatni jsou vyjimky s povolenim.16. listopadu 2018 6:20

   Section 218
   Abortion

   (1) Whosoever terminates a pregnancy shall be liable to imprisonment not exceeding three years or a fine. Acts the effects of which occur before the conclusion of the nidation shall not be deemed to be an abortion within the meaning of this law.

   (2) In especially serious cases the penalty shall be imprisonment from six months to five years. An especially serious case typically occurs if the offender

   1. acts against the will of the pregnant woman; or

   2. through gross negligence causes a risk of death or serious injury to the pregnant woman.

   (3) If the act is committed by the pregnant woman the penalty shall be imprisonment not exceeding one year or a fine.

   (4) The attempt shall be punishable. The pregnant woman shall not be liable for attempt.

   table of contents

   Section 218a
   Exception to liability for abortion

   (1) The offence under section 218 shall not be deemed fulfilled if

   1. the pregnant woman requests the termination of the pregnancy and demonstrates to the physician by certificate pursuant to section 219(2) 2nd sentence that she obtained counselling at least three days before the operation;

   2. the termination of the pregnancy is performed by a physician; and

   3. not more than twelve weeks have elapsed since conception.

   Cili "POTRAT" je povoleny pouze kdyz zena splni urcite podminky stanovene statem.

   Bez povoleni Nemeckeho statu je to trestny cin coz je tam jasne napsano.
   "Kdyz vy UMITE cist tak mi najdete kde se pise o tom, ze by ten potrat byl trestny cin".
   http://www.gesetze-im-internet.de/englisch_stgb/englisch_stgb.html#StGB_000P218

   a nebo v Nemcine:
   http://www.gesetze-im-internet.de/stgb/__218.html

   Vymazat
  9. https://en.wikipedia.org/wiki/Abortion_in_Germany

   Abortion in Germany is permited in the first trimester....

   Takze se blbci nehadejte kdo ma pravdu.

   Vymazat
 2. “Zeleným hlasy prudce přibyly,“ vysvětluje pan Krystlik….. Bundestag:
  Volby v 2009 = 3,974,803 hlasu a Volby v 2017 = 3,717,436 hlasu, nejak jste zapomel dodat ze nejsou ani tam kde byli pred deviti lety.
  Frau Merkel je nejhorsi Nemecky politik moderni doby, ale ja se nedivim ze ji tak podporujete. Oba jste produktem Komunisticke vychovy z mladi a to se neda vymazat at delate co chcete.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani bych nerek, ze Angela Merkel je nejhorsi Nemecky politik moderni doby. Naopak je hodnocena hned za Helmut Schmidtem a dokonce pred Adenaurem.
   https://yougov.de/news/2015/05/30/schmidt-beliebtester-https://yougov.de/news/2015/05/30/schmidt-beliebtester-kanzler-von-weizsacker-belieb/kanzler-von-weizsacker-belieb/

   Vymazat
  2. To, ze je Merkel produktem komunisticke vychovy vadi Nemcum asi tak jako Cechum vadi Babis a Zeman.

   Vymazat
  3. Nejde o tom co komu vadi, ale spise o ovlivnenem mysleni soudruzky Merkelove.
   Jak se na ni historie bude divat je otazka tech co prijdou po nas, ale behem jeji doby dokazala Evropu vice rozdelit nez sjednotit.
   Po ekonomicke strance Nemecko by pokracovalo v kolejich predchudcu i bez Merkelove.
   Po politicke strance je Evropa rozdelena vice nez kdykoliv pred Merkelovou a jako predni evropsky politik na tom nese znacnou vinu. Asi se ocekavalo vice nez ona byla schopna dat.

   Vymazat
  4. Nejdrive si prectete nektere publikace o Merkelove abyste pochopil jak je vseobecne hodnocena. Ktery cesky politik se muze pochlubit tak skvelym hodnocenim ?

   https://www.goodreads.com/book/show/27160948-angela-merkel

   Vymazat
  5. O Hitlerovy taky psali dobre v jeho dobe. Dejte tomu par let !

   Vymazat
  6. Za doby Hitlera se muselo o nem psat dobre, dnes muzete psat o kazdem jak chcete a ne jak musite.

   Vymazat
  7. A vy jste to cetl ???

   Vymazat
  8. Proc se ho tak blbe ptate?
   Kdyz vam nekdo neco doporuci tak zrejme o tom neco vi.

   Vymazat
  9. Smarja, co jste to za vola? Clovek se slusne zeptal, zrejme se o knihu zajima a chtel by o tom neco vedet nez ji objedna .

   Vymazat
  10. Mel byste tomu anonymovi jit prikladem a nenazyvat ho volem.
   Vy byste si objednal knihu jen proto, ze by vam nejaky anonym napsal jak je vyborna?

   Vymazat
 3. https://www.politico.eu/article/nearly-two-thirds-of-germans-say-chancellor-angela-merkel-should-step-down-poll/
  "Milá Angela Merkelová, po téměř třinácti letech jako kancléřka, jediná věc, kterou Evropa pro vás dnes má, je nepřátelství," uvedl Malte Pieper, korespondent německého veřejnoprávního televizního vysílání ARD v komentáři, který v Berlíně vytvořil vlny.

  OdpovědětVymazat
 4. Jak pan Krystlik naznacil, byvali vychodni Nemci maji porad problemy s unifikaci, to spise naznacuje ze Merkelova nezvladla naproste spojeni vlastniho naroda.
  Po desetileti jeji vlady je Evropa rozdelena vice nez kdy predtim. A to je jeji pravy odkaz a dědictví!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měnovou unií BRD-DDR a kursem 1 : 1 nebo 1 : 2 zničil Kohl východoněmecké podniky a hospodářství. Když nějaká věc stála předtím 100 MDM (východních marek), tak po výměně peněz byla za 50 DM. A nemohla konkurovat za tuto cenu obdobným výrobkům západoněmeckým. Tím byly podniky v DDR a její celé hospodářství populistickým krokem Helmuta Kohla zničeno. Co bylo platné, že se na pár měsíců zvýšily všem v DDR platy a finančně dosáhli na západoněmecké zboží, když za několik málo měsíců jejich podnik, kde pracovali, zkrachoval a byli bez práce?

   Merklová s tím neměla nic společného! Na protest proti nereálnému směnnému Kohlově kursu okamžitě odstoupil šéf Bundesbanky.

   Vymazat
  2. Nikdo nerika ze s tim mela Angela neco spolecneho mimo stejne partaje. Ale mela nejmene 13 let na to aby to napravila. Proto se cim vice ozyvaji hlasy ze mela odejit v 2013 ne li predtim.
   Merkel je bezpochyby vyznamna policka figura, uz jen to ze tam prezila i tim ze nekdy kracela prez mrtvoly protivniku je z historickeho pohledu lekci ostatnim.
   Nekteri se ji snazi popsat jako moderni Johanka z Arcu. No historici nam to urcite napisi az odejde z politiky.

   Vymazat
 5. Uz aby vypadla, smrdi tam uz dlouho, jako komunista v "Lido-Demo", ti se tam taky drzeli zuby nehty.

  Francouzi rikaji, ze i ten nejlepsi syr zacne po case smrdet !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesmite ji prirovnavat k syru ale spis k cervenemu vinu. Tam maji Francouzi prilehavejsi rceni.

   Vymazat
 6. Pane z 12. listopadu 2018 17:34
  Wikipidea neni "Kriminální Kód" Spolkove Republiky !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud shledate na Wikipedii mylne informace tak ma kazdy moznost to opravit.
   Zrejme ty informace jsou pravdive kdyz to nikdo doposud neopravil.

   Vymazat