neděle 31. prosince 2017
Není jedno, kdo bude českým prezidentem?
Tomáš Krystlík

Sotva jsem napsal nadpis, jako kdybych už slyšel protestující hlasy. Jenže nevkládáme do osobnosti prezidenta více, než je třeba? Masaryk, ač nevybaven podle československé ústavy prakticky žádnými pravomocemi, nám suploval císaře pána. Tato role prezidenta se v ČR udržela dodnes. Obyvatelstvo není natolik sebevědomé, aby se bez postavy vladaře obešlo, což mimoděk potvrzují zaryté spory, kdo vlastně se jím má v brzkých volbách stát.

Přitom český prezident nemá takové pravomoci jako francouzský nebo americký. Jeho role se omezuje na přijímání státních návštěv, nových vyslanců, diplomatického sboru k Novému roku, kladení věnců, podepisování zákonů. Jeho role je zcela formální, neb vzdorovat vládě a parlamentu nemůže, podepisuje hlavně jmenovací listiny, zákony a také udílí milost, což je relikt z doby mocnářství. Prakticky stejné pravomoci mají prezidenti všech středoevropských zemí. Že Klaus mohl nepodepsat jmenovací dekret jednomu soudci, je vada české ústavy a hlavně je projevem absence politické kultury v ČR.

Pomiňme nesystémovou přímou volbu prezidenta, která umožňuje obyvatelstvu si zvolit fotbalového brankáře nebo bývalou prostitutku prezidentem, a pokusme se o definici kvalitního prezidenta republiky. Tím je takový, o kterém se téměř nepíše a není vidět v televizi, což je symptom toho, že svou prezidentskou funkci zvládá skvěle. Příklad? Jan Stráský coby zastupující prezident za abdikovavšího Václava Havla. O něm nebylo téměř ani vidu ani slechu.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Tomas-Krystlik-Neni-jedno-kdo-bude-ceskym-prezidentem-518167?nocache=1

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Historik-Krystlik-Cechum-Vy-jste-schopni-si-v-prime-volbe-zvolit-na-Hrad-i-prostitutku-518173
 

15 komentářů:

 1. Nedávno mi bylo řečeno, že v ČR nejsou lidi a tedy prezident Zeman i premiér Babiš jsou ti nejlepší z vhodných kandidátů na tyto funkce.

  OdpovědětVymazat
 2. Zeman: Změna taktiky, i strategie
  http://k213.cz/JOOMLA/2776-zeman-zmena-taktiky

  OdpovědětVymazat
 3. Máte pravdu, pravomoce prezidenta jsou jen na ceremoniální vystoupeni hlavy státu .
  Je to jen proto aby meli nekoho dát na poštovní známky. Jen nevím proč je tolik nenávisti proti Havlovy za jeho nečinnost v potrestání bývalých komoušů. Vždyť jako prezident toho moc udělat nemohl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mohl v tom směru apelovat na parlament a veřejnost. Od Hitlerových podobizen na známkách, ze kterých plynou tantiémy zobrazené postavě ve velmi vysoké výši, se v D netisknou známky se žijícími postavami. To ovšem neplatí v ČR, kde prezident tímto vydělává obrovské částky. Také svými portréty ve státních úřadech a školách.

   Vymazat
  2. Havel byl nesmírně populární na Západě, asi taky proto že se nemstil, i když "spravedlive potrestání" není msta. Ale nedošlo ke krveprolití a o to jim hlavně šlo.
   Miloš je pro-Ruský prezident, proto Nepolitický Trump zrušil návštěvu ČR i když veřejně ji nokdy neslíbil.
   Ale je zajímavé že jak řikáte, prezident má příjem ze svych portrétů , to se mi ani nechce věřit, to je přece povinost Hlavy Statu, za kterou se neplatí, služba Národu!

   Vymazat
 4. Devil you know, versul devil you don't. Vyberte si menší Zlo!

  OdpovědětVymazat
 5. Ja si pamatuji, jak se ptali Straskeho jak zvlada krome premiera i funkci prezidenta. On tenkrat odpovedel, ze na funkci prezidenta mu staci dve puldne v tydnu.

  OdpovědětVymazat
 6. Článek se na první pohled jeví jako ostrý vůči nám - občanům ČR. Ale ve svém obsahu je, sice poněkud přímočařeji, pravdivý. Jako ilustraci charakterizovaného slabšího postavení prezidenta lze použít i příklad v situaci, kdy odmítne svůj podpis pod schváleným zákonem, ten se totiž vrací zpět do Poslanecké sněmovny a ta zatím snad ve všech případech "prezidentské veto" přehlasovala...!

  OdpovědětVymazat
 7. Prezident CR je vice mene ceremonialni postavicka "Hlava Statu" ktera ma representovat Republiku a postaveni vlady.Rozhodne nema byt politicky v rozporu s vladou kterou sam schvalil, od toho je vlada! Z praktickeho pohledu by to mohl byt i Mickey Mouse, a nikdo by nevidel zadny prakticky rozdil.

  Klaus a Zeman jsou pro-Rusky prezidenti, jako deti komunistickych prezidentu pocinaje Gottwaldem a koncici Novotnym. V tom systemu vyrostli, vystudovali, udelali karieru, tak se nedivme ze nic jineho neznaji.

  Bohuzel s odstupem casu se zapomina na to svinstvo co prinesl komunizmus z SSSR a pamatuje se jen to ze kazdy i Cigan mel nejakou praci a rohlik staval 30 haleru a pivo 1.20kc.
  Na to aby narod CR zacal premyslet ve smyslu zapadni demokracie, je jeste potreba par generaci, ale pokrok se da uz dnes merit.
  Zeman hraje tu populistickou notu proti-EU, a proti Emigrantum, ac to jsou jen prazdna slova. Kdyby jako Prezident mohl neco proti tomu udelat, tak proc nezakaze staveni novych Mesit, noseni Burky a Hidzabu a mnozeni Muslimskych skol po vzoru Madrass kde se uci Koran na zpamet drive nez pocitat do deseti!

  Rozhodne Zeman pro zachranu Narodni identity jeste nic neudelal.
  Rozsirovat letaky ze Drahos je clenem Muslimskych Bratri, financovan Sorosem a clenem Rimskeho klubu s odvolanim na zdroj: WikiLeaks je prace Ruske desinformacni sluzby a jejich noshledu v mass media. Proto je Zeman na zapade bran jako Putinova kobyla, coz i Trumpovy doslo, tak do Prahy jen tak brzo neprijede jak to po volbach v USA Zeman slavnostne hlasil.

  OdpovědětVymazat
 8. PS. Mel jsem na mysli Husaka ale napsal jsem Novotneho,10. února 2018 22:55

  Stejny krivak, jine jmeno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gustáv Husák byl z předlistopadových prezidentů nejhorší, protože byl chytrý i vzdělaný.

   Vymazat
  2. Pragmatický a vych*caný...

   Vymazat
 9. Odpovědi
  1. Je mi moc lito, ze Tomas Krystlik vyrazne omezil psani podnetnych clanku, asi toho ma take uz dost. Je to velka skoda, jeho clanky byly vzdy velkym podnetem k premysleni. At se Vam dari Tomasi.

   Vymazat