sobota 20. prosince 2014

Blábol o výhodách připojení se k Německu


Tomáš Krystlík

V internetu koluje článek uvádějící 17 plus 6 důvodů, proč by se Česko mělo stát součástí Německa. Zde jsou i s mým komentářem. Na některé výroky nereaguji.

1. Byli bychom mistři světa!
 
2. Snížila by se razantně míra korupce. Mnozí současní i bývalí politici včetně těch nejvyšších by už dávno nebyli ve svých funkcích, ale za mřížemi. Snížila, ale ne razantně. Stačí srovnat Rakousko (také Němci, ale mentalitou spíše Češi mluvící německy) s Německem co do počtu závažných korupčních afér, politiku proporcionality atd. Lze očekávat, že by Česko tendovalo k poměrům v Rakousku. Pozavíráním stávajících i bývalých politiků vyvstane otázka, čím je nahradit. Že je jen za stávající politiky k dispozici dostatek lidí bez sklonu ke zkorumpování a ochotných vstoupit do vysoké politiky, pochybuji.
 
3. Rusové by si nás už netroufli okupovat a samotní Němci by už to udělat nemohli. To už ani dnes nelze díky členství ČR v NATO a EU.
 
4. Jako národnostní menšina bychom dostávali strašný prachy, jaké dostávají Lužičtí Srbové v Sasku. A navíc bychom shrábli miliardy euro, možná i více, než jaké dostali východní Němci. A to se vyplatí. Typicky české vyčůrané přání: brát a nic za to neposkytovat. Navíc nepravdivé - lužickosrbská kultura je v Německu podporována stejně jako fríská, dánská. Podpora nezvyšuje životní úroveň dotyčných.
 
5.  Čechy, Morava a Slezsko by byly samostatné země a tak by odpadla žárlivost, že Praha sežere všechno. To by sice odpadlo, ale vliv Moravy a Slezska by byl v takové federaci zcela marginální. Vhodnější by bylo začlenit české země do federace jako jeden celek.

6. Mohli bychom jezdit po dálnicích. Tedy skutečných dálnicích, hezčích, širších a levnějších a ještě k tomu neomezeně rychle až do Drážďan!
 
7.  Odpadly by nám starosti s vízy do Kanady a jiných zajímavých zemí. Kanadská víza byla zavedena, protože část českého obyvatelstva zneužívala místní sociální systém. U ostatních zemí platí pro ČR dnes v podstatě stejná vízová povinnost jako pro státní příslušníky Německa, takže by se nic nezměnilo.

8. Zvedla by se nám minimální mzda, platy a důchody. A za ty bychom si nakoupili levnější a kvalitnější potraviny a okolní země by se nám nesmály, že tady žereme odpadky, které si od nich tak rádi draze kupujeme. Minimální mzda v Německu není zavedena, jen v některých málo odvětvích - tedy připojení k BRD by na ni vliv nemělo. Platy by se nezdvihly, proč také, když produktivita práce Německa je na jednom z předních míst v EU a ČR ji má o třetinu nižší, než je průměr zemí EU. Zvýšení platů by se muselo promítnout do cen a české zboží, v naprosté většině podřadné kvality, by bylo neprodejné jak v Česku, tak v cizině. Zajdete-li do německých obchodů, najdete tam z českého potravinářského sortimentu jen několik českých piv a někdy i cibuli. Pak se v Německu prodávají škodovky, které jsou pro různá ošizení v konstrukčním řešení levnější než vozy VW. Toť vše. Češi „nežerou dovezené odpadky“, nýbrž české řetězce (jsou to firmy české, základní zahraniční kapitál nerozhoduje), personálně obsazeny z více než 99,5 % Čechy, nutí dodavatele k enormnímu snižování cen produktů bez ohledu na kvalitu, protože Češi rádi mají hodně žrádla, hlavně když je levné. Dodavatelé jim vyhoví. „Nenakupují se draze“, naopak, ale řetězce v Česku uzavřely mezi sebou tajný cenový kartel, který jim umožňuje držet ceny na vyšší úrovni než v Německu.

9. Na dovolené v Chorvatsku by se k nám místní hoteliéři chovali jako k normálním lidem. Nikoliv. To by si Češi museli nejdříve přestat vozit s sebou konzervy.
 
10. Našim firmám by se otevřel skutečně velký trh, což by přispělo k nastartování ekonomiky, kterou nám Němci v zásadě startují už teď. Vůbec ne. U českých výrobků chybí většinou správný poměr ceny ke kvalitě. Příklad z praxe? Například stav hospodářství v bývalé NDR. 

11. Naučili bychom se další z velkých jazyků a dokázali si tak přečíst Palackého „Dějiny národu českého v Čechách i v Moravě“ v originále. Jen první dva díly. Čtení by bylo obtížné, tehdy se tisklo kurentem. O německých vydáních po druhé světové válce, nic nevím.
 
12. Naše (nové spolkové) země by byly čistější, kultivovanější a současný všeobecný chaos by byl organizovanější. Nebyly - zvyky obyvatelstva se nezmění během jedné generace.
 
13. Jedinci jako novinář Petr Bílek by konečně mohli nosit své kožené padací kalhoty nejen na dovolené v baltském Kühlungsbornu a doma v bytě, ale i v parku ve Strašnicích a vůbec v celé Praze.

14. Někteří politici by se nemuseli cítit jako cizinci kvůli svému příjmení – Klaus, Schwarzenberg, Grulich, Gross, Randsdorf… A ti druzí by si zase připadali výjimečně.

15. Nejvyšší čeští představitelé by se už nemuseli stydět udělat coming out. Německo je tolerantní země nejen ke gayům, ale i k jiným národnostním i etnickým skupinám. To by ostatně prospělo nám všem. Obdobně jako v bodě 12: ani etnická tolerance se nezíská během jedné generace.
 
16. Slováci by pukli závistí. To by vyléčilo i český závistivý mindrák z toho, že někde je lépe. Nevyléčilo. Tento mindrák byl odstartován a vypěstován obrozenci porovnáváním úrovně tehdy ještě nedostatečně vyvinutého českého národa se světem, s cizinou a Češi si na neustále porovnávání zvykli.
 
17. Razantně by se zvedl počet vysokých, modrookých prsatých platinových blondýn. A také počet menších, černookých, plošších servírek – mulatek. Blábol, v Německu k ničemu takovému nedošlo.

18. Měli bychom konečně vlastní velehory a moře (dokonce dvě – Severní a Baltské) a pořádné řeky, kde bychom mohli provozovat zemský (ne už národní) sport.
 
21. V zásadě by se už jen legitimizovala stávající politická situace. A hlavně bychom už beznadějně nekřičeli, že tady stejně jednou všechno vykoupí Němci. Tvrzení v první větě v rozporu s představou autora uvedenou pod bodem 2, tvrzení v druhé větě je nesmyslné.

20. Konečně bychom nebyli jednou z mála kulturních zemí, která ještě neměla premiérku.

21. Konečně bychom nebyli jednou z mála kulturních zemí, která ještě nemá světoznámou hudební skupinu.
 
22. Moselské a rýnské víno by bylo naše a Moraváci by konečně našli adekvátního domácího soupeře. Moravská vína nemohou konkurovat německým nebo rakouským kvůli horším klimatickým podmínkám.
 
23. Odpadl by problém se Sudety a sudetskými Němci. Neodpadl.
 
24. Přestali bychom mít mindrák, že jsme za druhé světové války nebojovali. Nesmyslný výrok.


A další bonusy?
Mapa Evropy by vypadala lépe bez té divné trojúhelníkovité vychlípeniny směrem na západ.
Rakušani by museli reagovat připojením, takže by se to vrátilo do územní situace, jaká fungovala až do roku 1806. Nemuseli a nereagovali by připojením, též kvůli tomu, že dostatečně Čechy znají.
Babišovi by spadl hřebínek, stejně jako dalším arogantním politikům–miliardářům (už by nebyli na prvních místech coby majitelé největšího bohatství).
Posílila by se židovská komunita (Židů je  u nás 15 – 20 tisíc, v Německu 220 tisíc). Vůbec ne, odkud by se vzali?
Česká dechovka by byla zase populární (protože je dnes možná populárnější v Německu než u nás). Česká dechovka je vlastně nonsens. Přísloví „co Čech, to muzikant“ platí zemsky, to jest „co obyvatel Čech, to muzikant“. Muzicírovali především Němci českých zemí.

Nevýhody?
Následoval by úprk komunistických gerontů na východ. Nikoliv.
Zvedla by se produktivita práce. To by byl úkol na mnohá desetiletí. V prvních deseti letech by se nic nezměnilo. Zde autor zcela opomněl vliv dotací z EU. Česku by připadlo ve federaci z nich menší díl než dnes, což by mělo za následek nižší tempo civilizování českých zemí.
Začali bychom si vážit armády a policie. Až poté, co by vyrostla nová generace Čechů.
Zvedla by se částka vybraná na daních. Ano, až by dorostla nová generace berních úředníků.
Prodavači by se začali zase usmívat a číšníci více kmitat.
Všude by byly cyklostezky.
Zásadně by narostla síla odborů. Ani ne, jen by se změnilo jejich počínání.
České noviny by konečně začaly přinášet i zpravodajství ze světa. Stará bolest českých novin od roku 1918 dodnes. Odstranění v nedohlednu, Čech je zadíván sám do sebe, zírá do vlastního pupku.
Ale jsou tohle skutečně nevýhody?
NAKONEC SE ZA PÁR LET PŘIŽENOU ISLAMISTÉ A VYBIJOU NÁS VŠECHNY …
Nikoliv. S islamisty to dopadne obdobně jako s Putinem a Ruskou federací.

Žádné komentáře:

Okomentovat