úterý 13. října 2020

Prymula způsobil enormní nárůst nakažených

Tomáš Krystlík

 

Vše se má dělat s rozmyslem, což platí i o opatřeních proti šíření coronaviru. Vynechme inicializační lapsus české vlády vedoucí k šíření nákazy spočívající v připuštění diváků na sportovní utkání od 1. 7., což se vymstilo zejména po zahájení hokejové sezóny v září, kdy diváci namačkáni na sebe v uzavřených halách křičí a vyměňují si tak coronaviry více než např. u zápasů fotbalových.

 

Na začátku září bylo v Česku tzv. reprodukční číslo, tj. kolik jeden nositel viru nakazí lidí, 1,1 (10 nositelů viru nakazí 11 dalších), v polovině září vyskočilo již na 1,6. Vláda zavedla začátkem září nejprve v Praze povinné roušky ve veřejné dopravě a od 9. 9. i v obchodech a všude pod střechou, pak to postupně rozšířila i na ostatní kraje. Nakaženými byli zejména mladí lidé.

 

14. 9. vláda přikázala na noc zavírat restaurace a bary. Reprodukční číslo začalo klesat. Jenže nově jmenovanému ministru zdravotnictví, plukovníku Romanu Prymulovi byl pokles zjevně příliš pomalý, a tak k 1. 10. zavedl distanční výuku na vysokých školách a od 5. 10. na středních, tedy je prakticky zavřel. Reprodukční číslo začalo znovu stoupat. Proč, když mělo klesat? A jsme u obrovského pochybení Prymuly a vlády.

 

Středoškoláci, někdy i vysokoškoláci tráví podstatnou část dne ve škole, pak si dělají víceméně, co chtějí, aby domů přišli večer se najíst a vyspat. Když plukovník Prymula zamezil vyučování středo- a vysokoškolákům, začali doma trávit víc času a tudíž měli více času nakazit své rodiče, prarodiče, sourozence, protože nakažení je závislé nejen na koncentraci viru, nýbrž i na délce expozice. A jimi nakažený vyšší počet dospělých než před uzavřením škol si vezme vir s sebou do práce. A coronavirus se dále šíří. Školáci a studenti jsou sice nejvíce nakaženou věkovou skupinou, jenže s nulovými nebo velmi mírnými příznaky, takže jsou nevědomými přenašeči viru. To je známo po celé Evropě a mělo to být známo i plukovníkovi a vládě, přesto rozhodli chybně.

 

Pokladní v obchodech a obsluha v restauracích je poměrně značně málo nakaženou profesní skupinou, takže proč vyhlašovat celostátní uzavření restaurací od 14. 10.? Když se prakticky nenakazí personál, který je celý den ve styku s hosty, tak se hosté, sedíce omezenou dobu nejvýše po čtyřech u jednoho stolu, nakazí coronavirem ještě méně. A dosavadní nařízení si nasadit hadr na nos a ústa při vstupu a odchodu do hospody a při výletu na záchod, je přímo velesměšným opatřením dokumentujícím jen hloupost politiků.

 

Ale větší pohroma se na českou společnost pravděpodobně ještě řítí. Od 14. 10. se podle opatření vlády zavřou i základní školy, ergo reprodukční číslo zřejmě ještě poroste, počet nových nakažených podle mechanismu uvedeného výše bude stoupat a další přísnější opatření nebudou s to to kompenzovat. K tomu vláda vyhlásila, že všechna opatření budou v platnosti až do doby, než klesne reprodukční číslo po 0,8 (tj. 10 nakažených nakazí 8 dalších)!

 

Toho však nedosahují ani v Německu, jsou rádi, když udržují reprodukční číslo pod 1,16. Podívejme se, čem se liší jejich opatření od českých. Jelikož zdravotnictví je věcí jednotlivých spolkových zemí, do čehož jim federální vláda nemá co mluvit, tak se liší podle jednotlivých zemí. Až na výjimky jsou roušky povinné a prskací plexisklové hlavové štíty pouze ve veřejné dopravě a v obchodech – první rozdíl oproti ČR. V jedné spolkové zemi jsou navíc povinné i čekárnách lékařských ordinací a ve veřejných knihovnách, v Mnichově navíc na jednom tržišti a v některých ulicích, ve kterých si lidé natruc a načerno uspořádávali náhradní pivní oktoberfesty. V mnoha německých ochodech nemají pokladní roušky, protože jsou chráněny vysokými plexisklovými stěnami proti prskání zákazníků. Vyloučení diváků ze sportovních zápasů tam trvá od března nonstop dodnes – druhý rozdíl. Školy nejsou v celé Evropě zavírány ani dnes při rapidním vzestupu počtu nově nakažených (sice občas nějaká se v Německu přece jen kvůli nákaze přece jen zavře, protože dotyčná zemská vláda nervově nevydrží tlak části naléhajícího místního obyvatelstva, ale ke spočtení zavřených škol v celé BRD vám stačí prsty na obou rukách) – to je třetí rozdíl. Vědomě se žáci a studenti tímto způsobem drží mimo domovy a redukuje se jejich styk se staršími lidmi v rámci rodiny, u nichž COVID-19 často vypuká s těžkými příznaky. Prymula si to neuvědomil? Jak vidno, tak ne.

 

Uzavření škol bude mít své následky též v podobě nevzdělanosti žáků a studentů, což s nejvyšší pravděpodobností nikdy nedohoní, protože většinu třídy nelze při neznalostech nechat propadnout. Příklad. V 6. třídě jedné pražské základní školy zjistila učitelka, že žáci většinou ani netuší, kolik má člověk ledvin. Na třídní schůzce ji rodiče oponovali, že této znalosti jim netřeba, protože si informaci mohou kdykoliv najít v internetu. To byl stav v době ještě předkoronavirové, račte si představit následky letošních výpadků výuky, když vládní hlupáci oznámili, že opatření ze 14. 10. budou platit až do dosažení reprodukčního čísla 0,8 beze změny. To v praxi znamená až do nalezení vakcíny a do proočkovaní obyvatelstva.

 

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Tomas-Krystlik-Prymula-zpusobil-enormni-narust-nakazenych-640351


26 komentářů:

 1. Nastávají 3 týdny bílení
  Před námi 3 týdny velkého úklidu. Před Vánoci se hodí...
  Lidumilný koncern Agrofert přišel s poslední novinou na důkladný předvánoční úklid - a poskytne vám všem k tomu i dostatek času.
  Tak neváhejte, a do obchodů Agrofert chvátejte, pro poslední novinku jejich chemického průmyslu:
  http://www.k213.cz/JOOMLA/images/Vtipy/Korona/Prymulex.jpg

  OdpovědětSmazat
 2. Babiš lže, varovali ho opakovaně
  https://www.mall.tv/prostor-x/babis-lze-varovali-ho-opakovane-hlavni-problem-byl-vojtech-pocty-mrtvych-rostou-hrozive-rika-blaha

  OdpovědětSmazat
 3. Brouk Pytlík Krystlík. Oni ty středo a vysokoškoláci asi doma na víkendy nebyli, aby mohli rodiče nakazit? A Ti rodiče jsou s nimi teď nejspíše doma a nechodí do práce, co? Je třeba ty 17 leté výrostky asi hlídat.... Vám asi logika nic neříká.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo je brouk Elrod?14. října 2020 11:43

   To je clovek , ktery asi malo cte. Jako na pr. zde:

   https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/prymula-projev-k-narodu-koronavirus-covid-lockdown-rychlotesty-antigenni.A201013_130339_domaci_remy

   Jinak by nemohl napsat tak debilni nazor, jenze on zrejme patri mezi ty primitivy, kteri by nebyli stastni, kdyby se do Krystlika pokazde nenavazeli.

   Smazat
  2. Re. Vam asi logika nic nerika.

   Podle vaseho pripisu to spis vypada, ze vy nerozumite o cem Krystlik pise. Takze si jeste jednou ten clanek poradne practete. hlavne ten odstavec kde Krystlik pise, ze studenti jsou nejvetsimi prenaseci covidu, cimz maji vice casu nakazit sve rodice.

   Smazat
  3. Samozřejmě! Pravý vlastenčík jednak neumí český pravopis a také velmi těžko chápe text i když je psaný v jeho mateřštině. Stačí mu vidět jméno pisatele a hned s v něm probouzí ty jeho stepní pudy.

   Smazat
  4. Stepní pudy? :-D Vy si běřte čemu chcete, třeba argumentujte pravopisem. Na tom, že páně Krystlíkův příspěvek nemá logiku, asi nepřijdete. Co čekat od prosťáčků oikofobiků.

   Smazat
  5. Probouzi se v nem ty jeho stepni pudy.:-))15. října 2020 14:00

   To je super hodnoceni a zaslouzi si to nechat patentovat. :-)

   Smazat
  6. Kdyz si myslite, ze Krystlikuv prispevek nema logiku, tak si prectete neco z ceskeho tisku abyste pochopil, ze Krystlikuv prispevek logiku ma. Samozrejme ti mene chapavi, nejsou schopni rozumet o cem Krystlik pise.

   https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cesko-koronavirus-statistika-zebricek-svet.A201015_101547_zahranicni_bur

   Smazat
 4. To je ten pahistorik, Jacob1, 14.10.2020 7:08:15
  Jak unisono všichni lemplové najednou obviňují

  Reagovat
  Zákeřná..., KitposB, 14.10.2020 6:22:06
  Ty kryso Krystlíkova, běž si toto vykládat do Německa Angele ve věci migrantů a dtto jejich ministrovi zdravotnictví! Nevím odkud se tento hajzlík "vzal", ale kde může, tam škodí ČR! Zákeřná, odporná krysa!

  Reagovat
  Zveřejňování,, Eskymo, 14.10.2020 1:26:36
  takovýchto příspěvků je nadmíru důležité,abychom věděli,o lidech,kteří nenávidí Čechy a všechno české.

  Reagovat
  Nevazeny pane Krystliku. , Jouda22, 13.10.2020 22:20:20
  Docela s udivem jsem precetl vas clanek a jen tedy ziram, cemu vsemu vy rozumite. Mozna, vlastne zcela urcite, by ale bylo lepsi byt zticha, nebot kazde vase slovo mne jen utvrdilo v nazoru, ze i vzdelany clovek muze byt totalni demagog a blb. Dal netreba komentovat.

  Reagovat
  -, erth, 13.10.2020 21:35:12
  nenávidí Čechy...

  Reagovat
  aa kdo to zavinil v Německu ?, aspan, 13.10.2020 20:12:44

  Reagovat
  Všeználku Krystlíku,, kenyh, 13.10.2020 20:02:19
  taky byste nám mohl napsat, kdo způsobuje nárůst nakažených ve vašem opěvovaném Německu. To ale nemůžete protože jste egoista !!!!!!!!!!!!

  Reagovat
  Krystlík?, Hněvsa935, 13.10.2020 18:43:34
  Škoda slov.Škoda provazu.Stačí pořádná rána těžkou,železnou ruskou lopatou.

  Reagovat
  Re: Krystlík?, erth, 13.10.2020 21:38:05
  němockou by určitě měl radši

  Reagovat
  Krystlík je asi genius, já myslil, že je trochu historik a spisovatel, , algen, 13.10.2020 18:05:17
  ale on je i přes viry. Užasná člověk, čemu všemu rozumí.

  Reagovat
  Jestli má Krystlík pravdu nebo ne, hroznys, 13.10.2020 17:45:52
  Je těžko říct. Ale to reprodukční číslo 0,8 je skutečně příliš nízké. Na druhé straně, poněvadž nemáme nekonečné množství lidí v naší populaci, tak toho čísla jistě dosaženo bude, zvlášť když uvážíme, že promořenost je někde na 25 procentech a při reprodukčním čísle 1,6 tam budeme za dva týdny. Pak by to číslo mělo docela rychle klesat. To ovšem neznamená, že bychom neměli nárůst mrtvých s kovidem. To číslo bude růst na 100 až 120 denně, pak by mělo tak 4 - 6 týdnů stagnovat na této hodnotě, pak klesat. Jinymi slovy na jaře či v raném létě jsme z toho kompletně venku.

  Reagovat
  No teda !!, beran 96, 13.10.2020 17:28:22
  Henleinovec a sudeťák Kristlík je navíc i lékař a odborník na covid !?!?

  Reagovat
  Česko německý spisovateli, kolousek, 13.10.2020 16:59:10
  slušně řečeno, držte ústa.

  Reagovat
  Hajzl...,, kámoš, 13.10.2020 16:55:01
  Krystlíku, drž už konečně hubu, jsi jednám z těch pablbů, kteří způsobují rozšiřování koronaviru svými blbými kecy.

  Reagovat

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přiblblé a typicky české nenávistné žvásty. Jděte se vycpat, hlupáci!

   Smazat
  2. To je preci uz davno zname, ze diskuteri pod Krystlikovymi clany v PL jsou primitivni Cesi, takze je zbytecne to tady zduraznovat.
   Nektere prispevky jsou tak ubohe, ze by to nenapsal ani psychicky poznamenany clovek.

   Smazat
  3. Ukazka tech reakci na Krystlikuv clanek v Parlamentnich listech je vymluvnejsi nez napsat, jak primitivni jsou Cesi.

   Smazat
  4. Tady je to samý NÁCEK.

   Smazat
 5. Deutche Welle, Koronavirus: Německá zmatoucí směsice omezení15. října 2020 2:24

  Obyvatelé z rostoucího počtu německých oblastí s vysokou infekcí mají zakázán pobyt v hotelech v některých částech země - ale ne všude. Členka Spolkové rady levé strany Amira Mohamed Ali je jedním ze žalobců proti předpisům a dalšímu zmatku. (Ústavní soud v Karlsruhe)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A to tim chcete naznacit, ze v Cesku si lidi ty predpisy nemuzou vynachvalit?
   Ze vy ty Nemce nemate rad.

   Smazat
 6. Koronavirus se masivně šířil mezi pedagogy a žáky. Proto bylo třeba školy zavřít, říká Prymula
  https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/koronavirus/3207541-koronavirus-se-masivne-siril-mezi-pedagogy-a-zaky-proto-bylo-treba

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, může být. Jenže, co je lepší: pustit nakažené žáky a studenty domů, kde ještě více rozšíří koronavirus, nebo je nechat v jakémsi karanténním zařízení na půl dne zvaném školy? VŠ-koleje jsou jakýmsi zcela ideálním karanténním zařízením, takže proč studenty z nich vypovídat?

   Smazat
  2. Dalsi dukaz, ze Krystlik mel pravdu.

   https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-covid-19-pandemie-politika-komunikace-vlady-vojtech-babis-hamacek-krizova-komunikace.A201001_134823_domaci_vlc

   Smazat
 7. Co delaji v Rakousku lepe nez v Cesku?17. října 2020 10:59

  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-v-cesku-patek-pocet-nakazenych-prekonal-10-tisic-testovani.A201017_011522_domaci_chtl

  Rakousko 8.9 mil. - nejvyssi denni narust nakazeni covidem 2,317

  Cechia 10,7 mil. - nejvyssi denni narust nakazeni covidem 11,105 !!!

  Mozna je to tim, ze maji lepsi vladu, nebo ze nemaji Prymulu :-)

  OdpovědětSmazat
 8. Vláda v Rakousku je také TRAGÉDIE.

  OdpovědětSmazat
 9. Smarjá, paní Müllerová, foni ti Češi poslechli übermistra Krystlika a sundali si masky, a takhle to dopadlo řekl poručík Lukáš !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cesi podvadeji, aby obesli narizeni.20. října 2020 12:17

   Myslite, ze ti co podvadeji jsou ti co poslechli Krystlika?
   Nebo jste jeden z tech trollu, kteri se musi do Krystlika navazet, at napise cokoliv?

   https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ceska-republika-rousky-opatreni-obchazeni-narizeni.A201019_201747_domaci_cern

   Smazat
 10. Zřejmě nečte Krystlikuv blog.20. října 2020 8:41

  Berlin: 1.47: Vzhledem k akutní situaci korony v EU bavorský ministr vnitra J.Herrmann zvažuje nové hraniční kontroly.

  „Současně sledujeme úzké ekonomické vztahy s intenzivním dojížděním zaměstnanců, například s Českou republikou a Rakouskem.“ Německá policejní unie (DPolG) již dříve požadovala větší kontrolu hranic.

  OdpovědětSmazat
 11. https://www.morgenpost.de/vermischtes/article230612532/Corona-Berchtesgadener-Land-Lockdown-RKI-Zahlen-live.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Krystlikuv blog neni urcen pro Merkelovou, ale pro ty, kteri se radi pouci. Problem je ten, ze ho navstevuji i ti, kteri se nechteji poucit, a radeji zustanou hloupi, coz se projevuje v jejich primitivnich prispevcich.

   Smazat