pondělí 27. července 2020

Benešova pomsta

Tomáš Krystlík

Generála Aloise Eliáše, předsedu protektorátní vlády, popravili za heydrichiády, ale jeho smrt neměla s atentátem na Heydricha nic společného. Důvody, které vedly k jeho zatčení a odsouzení k smrti za napomáhání nepříteli, jsou velmi pozoruhodné. Na odsouzení Eliáše k smrti se podílel Edvard Beneš.

Eliáš se přes svou vládní funkci zapojil do českého odboje s plným vědomím, že ho to dříve nebo později bude stát život. Reichsprotektor Konstantin von Neurath, německý diplomat staré školy, taktéž svobodný zednář jako Eliáš, se ho zřejmě snažil v rámci svých možností chránit. (Svobodní zednáři byli jak v Německu, tak i v protektorátu zakázáni.) Eliáš dával najevo svůj despekt k německé okupační moci také tím, že s von Neurath mluvil i při oficiálních příležitostech, ač znal velmi dobře německy, výhradně francouzsky, řečí diplomatů.

Ministerský předseda Eliáš a další členové protektorátní vlády s vědomím prezidenta Háchy udržovali od počátku s Benešem a Československým národním výborem v Paříži styky, Eliáš skončil se zasíláním zpráv Benešovi přibližně čtvrt roku před začátkem války s SSSR [Brandes]. Dva dny po přepadení SSSR, 24. 6. 1941, poslal Edvard Beneš prezidentu Emilu Háchovi a předsedovi vlády Eliášovi zprávu, kde žádal protektorátní vládu, aby „pomohla vyvolat situaci, kdy by prezident (Hácha) mohl odejít“ [Kalvoda 1999]. To by znamenalo i rezignaci vlády, tedy otevřené vypovězení spolupráce Čechů s Říší. Přes Benešovo naléhání vláda tak neučinila, oprávněně se obávajíc, že její a prezidentova demise by vedla k podstatnému zhoršení postavení Čechů v Německé říši a k represáliím. Beneš se tak ocitl v nepříjemné situaci, protože předtím ujišťoval zcela lživě britskou vládu, že vláda v Praze se plně řídí jeho pokyny (sic), čímž směřoval k diplomatickému uznání své exilové vlády v Londýně, o což enormně usiloval, protože jak britská, tak americká vláda se k uznání de iure Beneše jako prezidenta a jeho vlády stavěly vysloveně záporně, neuznávaly teorii kontinuity Benešova prezidentství, vždyť přece abdikoval, a Češi měli za prezidenta Háchu a svou, protektorátní vládu. Slováci také svou vlastní, slovenskou. Demisí protektorátní vlády a prezidenta v Praze by se tak Beneš a jeho vláda stali jedinými zástupci Čechoslováků, stejně jako ostatní, již plně uznané exilové vlády okupovaných zemí v Londýně. To byl účel Benešova naléhání. Odmítnutím se zachovat podle Benešova pokynu se protektorátní vláda a prezident Hácha přeměnili v očích Beneše ve zrádce [Kalvoda].

Pro generála Eliáše to mělo během několika měsíců fatální následky, protože se mu, byť svobodozednářskému bratru, Beneš ještě za války pomstil. Na Háchu a ostatní členy protektorátní vlády dopadla Benešova msta až po válce – Hácha, byť v té době již dementní, byl zatčen a zemřel bezmocný ve vězeňské nemocnici, kde na něj ležícího na lůžku močili bachaři i vězni, ostatní byli odsouzeni na doživotí nebo k dlouhým trestům na svobodě. Nejen jim se Beneš pomstil. Nezapomněl ani na své politické kontrahenty mezi válkami, nechal odsoudit do vězení za spolupráci s nacisty například i Berana, Stříbrného a Gajdu navzdory nevyvratitelnému faktu, že se všichni po vzniku protektorátu zcela stáhli do soukromí a skončili s jakoukoli politickou činností.

Eliáš byl označen krycím jménem Judas (Jidáš) a pomocí zfalšovaných podkladů vyrobených skupinou odborníků britské zpravodajské služby v oddělení M předhozen Benešem Gestapu – zhotovily se tři kompromitující dopisy adresované Judasovi jistou jeho milenkou Annou, která nikdy neexistovala, a postupně odeslány Eliášovi z Chile [Kalvoda, Stevenson]. Dopisy Judasovi byly podle připravených návrhů přepsány v New Yorku dívkou slovenského původu. Přesvědčivě zmínkami o reáliích dokazovaly, že údajná Anna je obeznámená s podrobnostmi z Eliášova osobního života. Papír, na kterém byly dopisy napsány byl zhotovený podle vzorků papíru používaného v Chile odborníky v kanadském papírenském průmyslu, aniž by jim byly poskytnuty bližší informace, než byly pro jejich úkol nezbytné. Obálky, inkoust atd. byly chilské. Do akce podle Williama Stevensona byly zapojeny nejvýše tři osoby seznámené s pravou identitou Judase.

Němci dopisy od Anny zachytili, což byl jediný účel výroby těchto falz. Po prozkoumání oněch dopisů přicházejících ze Santiaga de Chile nabylo Gestapo přesvědčení, že generál Eliáš udržuje tajnou komunikaci s nepřáteli nacismu. Dopisy totiž obsahovaly fráze a čísla v otevřené řeči, které lze považovat za kódy. Například: „Otec ve středu 17. chytil 75 ryb. Bratr nebyl v pořádku, ale chytil jich 82.“ „Pečuj o značky a nedělej nic s polskými złotými." „Pletla jsem Karlovi svetr s použitím 14 přaden vlny každým o 60 stopách, i když dvě měla jen 28 stop“. Když byl Eliáš Gestapem vyslýchán, co tyto věty znamenají, nedokázal jejich smysl vysvětlit. Jak by také mohl. Podle Gestapa byly ale důkazem, že komunikuje s nepřítelem v otevřeném kódu. Při výsleších Eliáš popřel, že by nějakou Annu nebo osobu se za ni vydávající znal. Gestapo mu nevěřilo, protože Anna psala i o takových detailech z jeho života jako o zvycích jeho bývalé manželky nebo o okolnostech neobvyklé smrti jeho bratra [Kalvoda, Stevenson].

Gestapo Eliáše již delší dobu podezíralo ze spolupráce s Londýnem, protože Československý národní výbor ve francouzském hlavním městě založený Benešem, vydávající se za nejvyššího představitele československého státu – Francie ale uznávala za nejvyššího představitele ČSR vyslance Š. Osuského – tam trestuhodně při evakuaci z Paříže zanechal část svého archivu, též s Eliášovými depešemi do Paříže, který padl do rukou Němců. Otázku, zda ony depeše tam nebyly zanechány spolu s jinými dokumenty schválně, aby byl Eliáš kompromitován, nebo byl alespoň podezříván, nelze zodpovědět. Vyberte si.

1. 10. 1941 odsoudil nacistický lidový soudní dvůr Eliáše za napomáhání nepříteli k trestu smrti. Nebyl popraven hned, za heydrichiády ho zastřelili na přímý Hitlerův příkaz. Beneš se pomstil.

Zdroje:
Brandes, Detlef: Češi pod německým protektorátem. Okupační politika, kolaborace a odboj 1939–1945. Prostor, Praha 1999
Kalvoda, Josef: Role Československa v sovětské strategii. Dílo, Kladno 1999
Stevenson, William: A Man Called Intrepid. Lyons Press, Toronto 2000

20 komentářů:

 1. Díky za opět zajímavý článek. Kolik lidí ale nemá o tomto ani dnes ponětí,je neuvěřitelné...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kecy, prdy, beďary. Krystlík zase fabuluje nesmysly, divím se, že do svého zmateného koktejlu nezamíchal třeba ještě NKVD. Mnohem rozumnější příčiny Eliášova zatčení Gestapem uvádí Václav Černý ve svých pamětech Křik Koruny české. Na rozdíl od bájeslovce Krystlíka tu dobu sám jako aktivní odbojář prožil.

   Smazat
  2. Pod článkem jsou uvedeny zdroje, ze kterých autor čerpal. Své zmatené bláboly si strčte za klobouk! - český hlupáku (18:11).

   Smazat
  3. 18:11 - těm "zdrojům" může věřit jen naprosto vypatlaná makovice jako máš ty, krysařícký slouho. A napusť si ty svou myslivnu vodou, aspoň ti nebude prázdně dunět.

   Smazat
 2. Boze to je fantazie. Uz jen:” Papír, na kterém byly dopisy napsány byl zhotovený podle vzorků papíru používaného v Chile odborníky v kanadském papírenském průmyslu, aniž by jim byly poskytnuty bližší informace, než byly pro jejich úkol nezbytné. Obálky, inkoust atd. byly chilské.”

  Pro Boha, proc by to delali, kdyz si papir z Chile mohli vyzvednout na Vyslanectvi !!!
  Navice, Papir v Chile se vyrabi z 85% of eucalyptus, 15% z borovice. Ale Eucaliptus v Kanade sam neroste !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proc si papir z Chile nevyzvedli na Velvyslanstvi?28. července 2020 11:19

   Asi proto, ze jste jim to neporadil. Oni taky v ty dobe neexistovali tak chytry lidi jako jste vy, trumpeto.

   Smazat
  2. @11:19 Kapisto, zase jsi se mentalne poblil vid chudacku. Ty se vzdycky prihlasis !

   Smazat
 3. Zase ten BENES, to musel byt SUPERMAN. Kam na takove fantazie chodite?
  *Londýn, Beneš radil Eliášovi stále zůstat na pozici ministerského předsedy. Jeho pozici by zaujal případně Emanuel Moravec, jeden z nejaktivnějších kolaborantů s nacistickým režimem, pak by byla situace kritická. (Archiv Jany Pasákové) která se znala s rodinou Aloise Eliáše.

  ** Po dobytí Francie v roce 1940 se nacisté dostali k záznamům z archivu českých představitelů pařížské emigrace a spojení Eliáše s Paříží. Zatčeni primátora Otakara Klapky, a jehož výpovědi Eliášovy nepomáhaly...... Gestapo vědělo o spolupráci s ÚVODem a o komunikaci s Londýnem. Alois Eliáš byl take podezřelý z účasti na útěku Feierabenda.
  Říšský protektor Konstantin von Neurath po domluvě s Adolfem Hitlerem oddálil zatčení popularniho ministerského předsedy Aloise Eliáše.
  Němci se báli zbytečných nepokojů a také dobře věděli, že protektorát jim v tuto chvíli přináší velký hospodářský význam. To se zmenilo s prichodem Heydricha.

  At byl BENES jakakoliv kurva, pohadku o dopise z CHILE si vymysleli jeste vetsi kurvy!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kam na takove fantazie chodote?28. července 2020 11:32

   Mily anonyme. kazdy pouziva pro svoje "fantazie" ruzne zdroje, no a nekdo ma zkratka vetsi zakladnu svych zdroju nez mate vy. Nebo si o sobe myslite, ze vite vsechno lip nez nekdo jiny, jako treba Krystlik?

   Smazat
  2. 11:32 - zase jsi na to kápnul, Kapišto.

   Smazat
 4. Eda z Kožlan, kterého si v Česku tak považují, byl až neskutečná svině.

  OdpovědětSmazat
 5. V září roku 1941 vyhlásilo Ústřední vedení odboje domácího bojkot protektorátního tisku V této době, již gestapo vytvářelo proti Aloisi Eliášovi jedenáctistránkovou obžalobu. Veškeré materiály, z kterých se obžaloba skládala, dodal Hans Ulrich Getschke. (Ctirad Mašín, vzpominky).

  Dne 27. září 1941 v 15:10 byl na příkaz R.Heydricha v kanceláři K. H. Franka/ Roberta Giese zatčen Alois Eliáš pražském gestapem H. Geschkem.

  Legionářský spisovatel Hubert Masařík vzpomínal na Eliáše často: „Říkali jsme mu důvěrně Lešku, tuto přezdívku získal už v mládí, ani nevím proč.“

  OdpovědětSmazat
 6. Psalo se 27. září 1941 a v tento den nejen, že byl Alois Eliáš zatčen, ale také do úřadu říšského protektora vstoupil Reinhard Heydrich. Není náhoda, že s příchodem Heydricha byl Eliáš zatčen. Heydrich společně s dalšími německými veliteli připravoval toto zatčení, již v Berlíně. Hned o den později začaly popravy. Mezi první oběti patřili generálové Bílý a Vojta. Gestapo Eliášovi oznámilo, že to je samozřejmě jeho vina.
  Několik dní na to prohlásil Reinhard Heydrich: „Tento prostor se jednou musí stát německým a Čech v tomto prostoru koneckonců už nemá co pohledávat.“

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč by v protektorátu Čech neměl co pohledávat? Nejspíš se jedná o další z mnoha českých žvástů.

   Smazat
  2. Heydrich to treba tak presne neprohlasil, nicmene ve svem projevu po nastoupeni funkce v Praze prohlasil :"Tento prostor musí být jednou definitivně osídlen Němci. Tento prostor je srdcem říše a nemůže trpět, to ukazuje německý vývoj v historii..........

   Bohuzel takova jsou fakta, coz Vam i Tomas potvrdi, i kdyz je toho nazoru ze to byl jen Heydrichuv zert.

   Smazat
 7. Společně se zatčením Eliáše tedy skončilo poslední období resistence proti okupaci. Minimálně v politických kruzích. Heydrich chtěl Eliáše soudit před stanným soudem, ale po debatě s prezidentem berlínského Lidového soudního dvora se rozhodl, že Eliášův a Klapkův případ, půjde k této instituci. Soud vedl předseda Lidového soudu a pozdější říšský ministr spravedlnosti Otto Georg Thierack. Soudu byli přítomni také novinářští aktivisté Karel Werner a František Josef Prokop. Byli jediní z pozvaných novinářů. Obžaloba, kterou gestapo vypracovalo ihned po skončení výslechů s Eliášem, tedy 29. září 1941 byla vedena v duchu vlastizrady ministerského předsedy, jeho protinacistické odbojové činnosti a snahy o odtržení Protektorátu Čechy a Morava od Německé říše. Eliáš byl obžalován z toho, že počítal s ukončením války v neprospěch Německa. Podle obžaloby usiloval o znovuobnovení Československa. Žaloba prošla rukama K. H. Franka, ten ji schválil.

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je v poradku, hlavne ze pouzivate svoje jmeno, jinak by vas ten zdejsi blbecek mohl nazyvat Kapistou.

   Smazat
  2. @12:00 Kapisto jsi slavny, uz se o Tobe zminili i v komentari Parlamentnich Novin, jak je v predchozim clanku.........viz: Anonymní18. července 2020 22:44
   Reagovat
   To je přeci nesmysl., Pavel Sobotka, 16.07.2020 21:02:38
   Češi jsou Slované, a Rusové jsou jejich bratři. Češi nejsou Germáni - viz i nacionální obrození.

   Reagovat
   Re: To je přeci nesmysl., bývalý Jung, 16.07.2020 21:24:13
   Bratři - něco jako Abel a Kain :o(

   Reagovat
   Re: Re: To je přeci nesmysl., mirkli, 16.07.2020 21:37:28
   Jdi do hajzlu Kapišto

   Reagovat
   Re: To je přeci nesmysl., Jarl, 16.07.2020 22:22:13
   Češi jsou Němci špatně přeložení do češtiny.

   Smazat
 9. V te dobe zivot byl na nitce a co si Gen.Elias myslel o Benesovy naznacuji slova na jeho konto, že on by odboj „ na zahrádce a u píva“ nedělal.

  Myslim ze i Hachova cestnost a obetavost je soucasti kompromisu ktere v zajmu naroda museli udelat. Jeho starecka "demence" jak se casto pise, s tim nemela nic spolecneho.
  Dnes se uznava ze kompromis v zajmu preziti naroda je ne jen Cestny a Obetavy ale take hrdinsky cin sebezapreni at to byl Elias nebo Hacha.

  Ovsem tehdejsi zaznamy nenasvedcuji pravdivosti clanku :V průběhu vzájemných depeší, Eliáš s Benešem konzultoval demisi sve vlády. "Beneš o tomto nechtěl ani slyšet" a snažil se podporovat vlastenecké nálady Eliáše.

  Tak skončil příběh muže, který bojoval za vlast a položil za ní svůj život!
  NÁRODNÍ ARCHIV. f. 109, sign. 4-174, Výslechy zatčeného A. Eliáše

  OdpovědětSmazat