středa 19. dubna 2017

Když se ministr Herman mýlíTomáš Krystlík

Zdůvodnění pana ministra kultury Daniela Hermana, že vyhnání československých Němců bylo etnickou čistkou, se částečně míjejí s pravdou (http://www.parlamentnilisty.cz/profily/Mgr-Daniel-Herman-32312/otazka/Pane-Hermane-113257, http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Odsun-sudetskych-Nemcu-jako-etnicka-cistka-Ministr-Herman-se-stretl-se-ctenarem-484087).

Především „vysídlení československých Němců“ nemohlo být „samozřejmě následkem těžkých zločinů nacionálních socialistů, které se děly ve jménu německého lidu.“ Takto nazíráno, by v roce 1990 měli být analogicky všichni Češi vysídleni do SSSR, Severní Koreje nebo na Kubu za podílení se na komunistických zločinech v přibližně stejném percentuálním počtu jako Němci na zločinech nacionálního socialismu.

„Odsun německého obyvatelstva byl tedy na pozadí válečných útrap do značné míry z dobového pohledu pochopitelný.“ Nikoliv, protože většina evropských států si své Němce ponechala, a navíc válečné útrapy se českých zemí na rozdíl od států, které své Němce nevyhnaly, prakticky nedotkly. Své Němce vyháněly pouze Polsko, Jugoslávie a ČSR. Maďarsko pod tlakem sovětské okupační správy vysídlilo důstojným způsobem asi jen třetinu svých Podunajských Švábů.

„Z odsunu byly vyňaty osoby tzv. nepostradatelné pro hospodářskou výrobu a někteří příslušníci smíšených manželství.“ To není celá pravda. Českoslovenští Němci ekonomicky potřební byli co do šance vyhnout se vyhnání rozděleni do tří skupin. Přednost dostaly bezdětné, svobodné a ovdovělé osoby obojího pohlaví, a to ženy nad pětatřicet let a muži nad čtyřicet let. Pak následovaly bezdětné manželské páry, pokud manželka byla starší pětatřiceti let. Nakonec se připouštěla i eventualita, že v zemi zůstanou německé rodiny s jedním nebo nanejvýš dvěma dětmi, jestliže manželce bylo více než 35 let; to však bylo možné jedině tehdy, když Němci z předchozích dvou skupin početně nepostačovali k udržení nutného chodu podniků. Tvrdost stanovených podmínek ilustruje mimo jiné fakt, že podle znění opatření i směrnic nesměly ve svých dosavadních domovech zůstat žádné německé ženy mladší 35 let. V pozadí stál zcela nepochybně záměr dosáhnout podstatného snížení natality zbylé německé populace, a tím i usnadnit její postupné vymření.

Smíšená manželství. V roce 1945 tak směly žádat o zpětné přiznání občanství jen německé manželky Čechů, v roce 1947 měli tuto možnost němečtí manželé českých manželek a teprve od roku 1949, kdy už bylo po odsunu a v ČSR zbylo jen nepatrné množství původního německého obyvatelstva, ostatní.

Ponechání obyvatel Hlučínska („Prajzska“) v ČSR mělo své příčiny, protože německá státní příslušnost jim po mnichovské konferenci nebyla podle mezinárodní smlouvy z 20. 11. 1938 přidělena, nýbrž vrácena. Hlučínsko bylo Versailleskou smlouvou odtrženo v roce 1920 od Pruska a předáno ČSR – právní stát je nemůže zbavit státní příslušnosti – takže bylo pro československý stát poněkud nepříhodné je vyhnat, zejména hlásili-li se v naprosté své většině v obou československých meziválečných sčítáních lidu k československé národnosti. (Že to byl při obou sčítáních z hlediska českých sčítačích komisařů většinou evidentní podvod – sčítaní nesměli sčítací archy na Hlučínsku dostat k vyplňování vůbec do ruky a tamější komisaři měli pravomoc zapisovat údaje podle vlastního uvážení – nechme nyní stranou.) Menší část Hlučíňanů hlásící se při čs. sčítáních k německé národnosti však vyhnána byla. Navíc proti pojetí pana ministra patří Hlučínsko do Slezska, nikoliv k Moravě.

Doplnění. Za německé antifašisty bylo oficiálně uznáno 146 632 osob, z nichž okolo 23 tisíc v ČSR zůstalo, ostatní šli do odsunu. Zemské národní výbory (ZNV) v Praze v Brně s působností pro všechny české země vydaly v červnu 1945, kdo se má nebo nemá zařazovat do odsunu. Ty ale neobsahovaly žádnou výjimku vynětí z vyhnání pro německy mluvící židy. Židé, sotva přišedší z německých koncentráků, pokud se v předválečných československých sčítáních lidu nehlásili k československé národnosti a byli předtím perzekvováni NS-režimem jen kvůli své rase a nikoliv současně též pro odboj proti nacismu, byli z ČSR vyhnáni s ostatními československými Němci.

K posouzení, zda vyhnání československých Němců bylo etnickou čistkou nebo genocidou, uveďme, aniž bychom zatěžovali čtenáře podrobnou definicí OSN, krátkou definici genocidy z francouzského trestního zákoníku: „Genocida je realizace odsouhlaseného plánu, který směřuje k částečnému nebo plnému vyhlazení národní, etnické, rasové, náboženské skupiny nebo skupiny stanovené podle nějakého svévolného kritéria“. Rozhodnutí necháváme na čtenáři.32 komentářů:

 1. Meleme stare rohliky.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak jak to vlastne bylo, co kdyz se zeptame Spolkového ministerstva pro vyhnance.
  "Je načase konečně začít chápat odsunuté Němce jako oběti, které netrpěly jen útěkem a vyhnáním, ale také bezcitností svých vlastních krajanů.“

  Ze by Nemci konecne priznali ze se chovali bestialne, vuci odsunutym krajanum?
  V poválečném Německu měli status nevítaných cizinců. Přestože mají vyhnanci velký podíl na obnově Německa a jeho hospodářské prosperitě, se svými traumaty zůstávali sami. Dokládá se to například častějším výskytem depresí a sebevražd u vyhnanců.

  OdpovědětVymazat
 3. Holandsko
  Mnoho Němců žijících v Nizozemsku byli prohlášeni za „nepřátelské objekty“ Po skončení druhé světové války poslani do internačního tábora v operaci s názvem“ Black Tulip“. Celkem 3,691 Němců bylo nakonec deportováno. Odsun Nemcu byl zahájen dne 11. září 1946 v Amsterdamu, kde Němci a jejich rodiny byly vyhnáni ze svých domovů ve středu v noci a meli hodinu na sebrani padesát kilogramů zavazadel a sto zlatých. Zbytek jejich majetku přešel na stát. Byli vzati do internačních táborů v blízkosti německých hranic, z nichž největší byl Mariënbosch poblíž Nijmegenu.
  Zdroj, Spolkové ministerstvo pro vyhnance.

  OdpovědětVymazat
 4. Dansko
  Kdyz Churchill prohlasil „Nemci musi zpet do Nemecka, tam mame armadu a jedinou moznost je zachranit pred pomstou Evropskych narodu“ tak mel pravdu. Dnes ovsem prepisovani historie je v mode kdy kazdy frajtr je generalem. Jak to bylo na priklad v Dansku?
  Němečtí uprchlíci utikali přes Baltské moře. Většina z nich byla z východního Pruska, Pomořan a pobaltských provincií a prchali sovětskou armádou. Většina z nich byla ženy, děti nebo starší osoby. Třetina z uprchlíků byli mladší 15ti let.

  Když přistáli, ocitli se v zemi domnělé svobody, a na začátku nového mučednictví. Uprchlíci byli internováni ve stovkách táborech z Kodaně do Jutska, za ostnatým drátem a pod okem těžce ozbrojených dozorců. Největší tábor byl umístěn v Oksboll, na západním pobřeží Jutského poloostrova, a měl 37,000 zadržených.

  Výživa byla strašná, lékařská péče byla nešťastná. Jen v roce 1945 více než 13.000 lidí zemřelo, mezi nimi i některé 7.000 dětí mladších pěti let. Podle Lylloff a jeho výzkumu, více německých uprchlíků zemřelo v dánských táborech, „než Dánu po celou dobu války.“ Lylloff, dlouholetý vedoucí lékař a vedoucí oddělení imunologie v Hilerod poblíž Kodaně, zkoumal 6.200 úmrtních listin a 6500 náhrobnich desk. Výsledek: „Jaký druh monstra maskující se jako lidské bytosti byly tyto dánští lékaři v 1945“?? je otázka pro OSN!

  Lylloff zjistil, že dánská asociace lékařů se rozhodla v březnu 1945, že němečtí uprchlíci nebudou dostávat žádnou lékařskou péči. Ten stejný měsíc Červený kříž odmítl přijmout veškerá opatření, podle novin „Politiken“, protože veřejné mínění bylo „proti Němcům.“ Výsledek: 80% malých dětí, které přistály u dánských břehů nepřežilo v následujících měsících.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonyme to co zde pisete jsou bezne znama fakta, takze nam tady nic noveho nesdelujete. Tedy pokud si nemyslite, ze byste nas s vymi vedomostmi mohl ohromit. Mozna tech par ceskejch blbecku co se sem chodi onanovat to zapusobi, ale nevim cim chcete ohromit Krystlika svym vyctem, ktery ma ponekud vetsi prehled nez mate vy.
   Musite si uvedomit, ze na priklad ja osobne toho mam hodne precteno a o Krystlikovi je znamo, ze toho taky vi hodne.
   Pro priste napiste neco co nevime.

   Vymazat
  2. Krysaricky troll opet perli. To my vime, ze v Krysarikove riti jsi "precetl" skoro vsechno. Takze je jasne, ze toho "hodne" vis o hovne.

   Vymazat
 5. Pane Krystlik, nikdo Vam nebere fakt ze Nemci byli nespravedlive potrestani. To pochopili lidi uz v 1945, vetsinou ti kteri s nimi zili po staleti. V kontexu te doby pro ty kterym Nemci ublizili valka neskoncila v kvetnu 1945. Byla tady ta mala malickost "Revans".
  To Churchill vedel, proto se snazil zabranit masakru Nemcu, ktere spojenci mohli ochranit jen tam kde meli armadu. Je na case si uvedomit ze Benes bez souhlasu spojencu si mohl tak akorat jit do hospody na pivo. Nakonec ani jeho dekrety nemaji nic spolecneho s vyhnanim! Pokud neverite, tak najdete aspon jeden kde Benes podepsal dekret "Vyhnat Nemce".

  Vy, jako demagogicky zastance zveho presvedceni nikdy nepristoupite na myslenku ze to treba bylo uplne jinak a ze z 15,milionu presunutych Nemcu to meli Nemci z CSR jeste dobre.
  My vsichni vime ze to byla tragedie, odsoudit Nemce a treba neodsoudit Slovaky, jejich divize se zucastnili utoku na Polsko a SSSR. Navice Slovaci platili Nemcum 500 Risskych marek za kazdeho slovenskeho zida poslaneho do plynu. Jejich majetek se nikdy nenasel!
  Navice je podivne ze Madari a Jugoslavci odsunuli Nemce ackoliv to nebylo dovoleno Spojenci! Postupimska dohoda nejmenuje tyto staty!

  Nemci odchazeli z CSSR dlouho po valce, prezili a nakonec odesli i v sedesatych letech, pokud mohli prokazat Riske obcanstvi nabyte behem valky. Ale ne v kazdem pripade je NSR vzali, tak jako muj kamarad, nemec z Brna! Sirotek, tata zemrel na Rusi, mama na rakovinu. Dostal se do Mnichova az v 1968! Ja jsem se na Nemecke obcanstvi uz mohl vysrat v te dobe. Po leta odmitaveho postoje jsem si radsi zvolil USA a tim jsem zavrel ty posledni vrata do zeme tisiceletych predku. Do dnes nelituji. Vy vite kdo jsem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad 6:34:

   Navzdory zákazu GB a US Benešovi vyhánět cs-Němce před rozhodnutím mírové konference, začal Beneš s vyháněním hned 9. 5. 45. Zcela jasně bez souhlasu US a GB. Ústní souhlas SU měl.

   Revanš je výmysl bolševických ideologů.

   V dekretech není ani slovo o vyhnání, nicméně flagrantně odporují mezinárodnímu právu (smlouva o ochraně menšin 1920, Charta OSN).

   H a YU vyhnaly Němce až po Postupimi (Maďaři víceméně proti své vůli, donuceni sovětskou vojenskou správou), kde spojenci UZNALI nutnost dokončit již započatý odsun z PL a CS. Postupimská dohoda neexistuje, je jen protokol.

   BRD brala každého etnického Němce (a každého rasově pronásledovaného), který se dostavil na jeho území. Pro odškodnění židů, coby pronásledovaných nacismem, stačilo se dostavit buď do BRD, nebo do Izraele. Když Váš známý nebyl uznán za Spätaussiedlera, tak jeho matka musela dobrovolně po válce přijmout českou národnost, tedy i pro svého syna.

   Vymazat
  2. Re. Anonym z 6:34

   Muzete zde uvest kde berete ty vase zcestne informace?

   Vase nevzdelane tvrzeni:

   1. Benes bez souhlasu mocnosti si mohl tak akorat jit do hospody pro pivo.
   To svedci o vasi neznalosti.

   During the German occupation of Czechoslovakia, the Czech resistance groups demanded the deportation of Germans from Czechoslovakia. The decision to deport the Germans was adopted by the Czechoslovak Government-in-Exile which, beginning in 1943, sought the support of the Allies for this proposal.[1][2] The final agreement for the expulsion of the German population however was not reached until 2 August 1945 at the end of the Potsdam Conference.

   Vsimnete si vyrazu "demanded".

   2. Ani jeho dekrety nemaji nic spolecneho s vyhnanim.

   Kdybyste neco o tom nejdrive precetl tak byste zjistil, ze Benes vlastne hlasal "vylikvidovani Nemcu".

   3. Nebylo dovoleno spojenci odsun Nemcu z Madarska a Jugoslavie. Zde mate jen castecne pravdu, nebot Madarsko BYLO v potsdamske smlouve jmenovano a sice v clanku XII. Staci pouze umet cist a ne hloupe zvanit.

   4. Ja jsem se na Nemecke obcanstvi uz mohl vysrat v te dobe.

   Mam takovy neblahy dojem, ze vy jste vlastne George Boehm,
   jehoz rodice odesli v r.38 ze Sudet a dobrovolne se vzdali nemeckeho obcanstvi aby otec nemusel v pripade povolani nastoupit do Wermachtu. Mam totiz dobrou pamet a vim co jste sem kdysi napsal. Ze byste si to nepamatoval? To se mi nechce verit.

   Takze zpet do knihovny a zacnete se poradne vzdelavat at tady nepisete pitomosti jako ti cesti vlastencici. Vlastne vy jste taky cesky vlastenec i kdyz zijete v USA.

   Vymazat
  3. Krysaricky troll dostal prujem, tolik sracek najednou z nej jeste nikdy nevyzblunklo.

   Vymazat
  4. @2:58 - tak jsi to hned slizal vlastenciku :)

   Vymazat
  5. Ne kazdy ma tvoje chute, krysaricky hovnocuce.

   Vymazat
  6. @8:44 - ale jdi nekam ...ty keclo stara, lizej, lizej, vsak nic jineho ani neumis vlastenciku

   Vymazat
 6. Vy jako demagogicky zastance sveho presvedceni nikdy nepristoupite na myslenku, ze to treba bylo uplne jinak a ze to Nemci z CSR meli jeste dobre - napsal blbec z v 6:34

  Toz takovou pitomost muze napsat jenom demagog.

  Edvard Beneš z Popradu 28. 4. 1945:

  „Běda, běda Němcům, třikrát běda! Za své zločiny budou hořce pykat! Zlikvidujte je! Běda jim! Vylikvidujte je!“ Edvard Beneš: Odsun Němců z Československa, Praha 1996. Citováno podle Chocholatý Gröger: Květen-srpen 1945...

  V knize Edvard Beneš,Odsun Němců z Československa, Výbor z Pamětí, projevů a dokumentů 1940-1947, Dita Praha 1996, 2000 jsou uvedené zkrácené projevy a dokumenty, z nichž je někdy vynechána značná část, zvláště citlivých pasáži. Např. z výše citovaného projevu je zde uvedená jen jedna stránka a to onoho bez výše uvedeného výroku E. Beneše. Takto jsou kráceny všechny dokumenty uvedené v knize Šest let exilu a druhé světové války. Řeči, projevy a dokumenty z r. 1938-45, Orbis –Praha 1947. V knize Edvard Beneš,Odsun Němců z Československa jsou uveřejněny výtahy ze dvou projevu E. Beneše pronesených 23. 4. 1945 a to projev při vojenské přehlídce v Popradu 28. dubna 1945 (s. 134-135) a Odpověď na zdravici představitelů popradského okresního a místního národního výboru při slavnostním obědě v Redoutě v Popradu 28. dubna 1945 (s. 135-136). V projevu při vojenské přehlídce pronesl: „Aké úlohy nám kladie táto situácia? Odpoveď je jednoznačná. Musíme koncentrovať všetky svoje sily a bojovať za dokončenie oslobodenia republiky. Musíme biť Nemcov všade a nemilosrdne, bez milosti a sľutovania… Třeba to urobiť bez milosti a so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami. Preto zdôrazňujeme, musite zbaviť republiku Nemcov a Maďarov.“ (s. 134). Oba výše citované projevy byly cele publikované v knize Prezident opäť mezi nami, zostavil Miroslav Pálcat, Bratislava, knihtlačareň Litografia, nakladateľstvo K. Jaroň a spol. 1945, s. 104- 110

  OdpovědětVymazat
 7. Re. Nakonec ani jeho dekrety (Benesovy) nemaji NIC spolecneho s vyhnanim.

  Skutecne?? Tak se podivejme co sam Benes o svych dekretech prohlasil:

  Vážení spoluobčané,
  v nedávné době jsem podepsal historicky významné dokumenty pro naši Československou republiku, tj. dekrety prezidenta Československé republiky. Tyto dokumenty nám dávají naději, že se již nikdy nebudou opakovat tragické události let 1938 a 1939.
  Vědom si neblahých zkušeností našeho národa, zejména z druhé světové války, zanechávám vám odkaz, ve kterém vás varuji před možnými pozdějšími požadavky za znovuosídlení našeho po hraničí sudetskými Němci, kteří byli po právu na základě mých dekretů z naší republiky odsunuti.
  Může se stát, že mé dekrety vydané z rozhodnutí vítězných mocností druhé světové války, budou odstupem času revanšisty prohlašovány za neplatné.
  Může se stát, tak jako v minulosti, že se najdou "čeští vlastenci", kteří se budou sudetským Němcům za jejich odsun omlouvat a že budou nakloněni otázce jejich návratu. Nenechte se oklamat a jejich návratu nedopusťte. Hitlerové odchází, avšak snaha o ovládnutí Evropy Německem zůstává.
  Mohou se najít vlastizrádci, kteří budou opět usilovat i o odtržení Slovenska od České republiky. Bylo by to pošlapání odkazu našeho prvního prezidenta Československé republiky T.G. Masaryka a jeho spoluzakladatele M.R. Štefánika. Vedlo by to k zániku obou našich národů. Nezapomeňte, že mé dekrety se týkaly i potrestání vlastizrádců, že mají trvalou platnost a potrestejte všechny případné vlastizrádce ať je to kdokoliv a v kterékoliv době.
  Váš dr. Edvard Beneš
  (Praha, květen 1947)
  Zdroj: http://rovensky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=113218

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tak, krysaricky troll se rozhodl ohromit nas svym gigantickym diare.

   Vymazat
  2. @ 3:00 - nic chytrejsiho nejsi schopen vykakat, vlastenciku :) ?

   Vymazat
  3. Proc bych mel delat intelektualni cviceni nad krysaricky prujmem? Snad si nemyslis, ze sracky Ubermensche nejsou sracky?

   Vymazat
  4. Anonyme @ 13:15 vy musite mit zastydlou pubertu kdyz se na nic jineho nezmuzete nez tady saskovat. Kdo si myslite, ze je zvedavej na ty vase primitivni skreky.

   Vymazat
  5. A zase si krysaricky poskok neda pokoj a reaguje na me. Kde jsou vase vyhruzky a sliby, ze na me nebudete reagovat, krysarici?

   Vymazat
  6. V české kotlině dodnes oslavovaný E. Beneš byl neskutečný "Arschloch", který republiku vlastně zatáhl do sovětského područí.

   Vymazat
 8. Tak co, krysarici. Kde se flakate? Urcite vyspavate po te vcerejsi oslave nedozitych 128. narozenin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. @ 18:38 - tvuj pradeda syphilitic soudruh a vrah Gottwald ?

   Vymazat
  2. 07:23 - Vitej z opice, Krysariku, dneska budes moct zase zachlastat. Nedozite narozeniny slavi nejuspesnejsi nemecky agent vsech dob - syfilitik Uljanov.

   Vymazat
  3. @8:43 (jses opet ozraly, ze) - Vas clovek, vlastenciku - opicaku... se SSSR na vecne casy! Vlastencici ho 40 let zboznovali....
   tvuj pradeda, syfilitik Gottwald z tebe ma radost :)

   Vymazat
  4. Poslys anonyme 8:43 nemas z toho Krystlika zlucove zachvaty?
   Nemel by ses tim Krystlikem tolik zabyvat nebo se z te nenavisti jeste zblaznis pokud tedy uz tim blaznem nejsi uz davno.
   Dam ti radu, zajimej se treba o Zemana, Babise, Krejciho nebo ten jinej ceskej ksindl ktere vam dela ve svete ostudu jako ten bejvlej reditel zemekoule Klaus.

   Vymazat
  5. Top 1 vsech krysarickych blbecku se zase neudrzel a upustil obsah sveho zaludku. Neni divu, kdyz syfiliticky sudetak Gottwald byl jeho pradedek, to chlastani ma urcite po nem. A ochablej ritni sverac je zas pamatka na Gottwaldova zete, buzeranta Cepicku, ten naseho Krysarika v detstvi pigloval do prdele tak mocne, ze mu do ni udelal decimetrovou diru.

   Vymazat
  6. 16:12 - Top 2 krysarickych blbecku a vrchni olizovac fyrerovy rite nesmel zustat za Top 1 pozadu, protoze Top 1 se ho od te rite snazi vynnat, aby mohl sam co nejvice cvachtat a mlaskat.

   Vymazat
  7. Hele ty debilni anonyme, snazis se tu o vtipnost nebo predvadis sve primitivni pudy.
   Doufam ze nemas ani deti ani manzelku, bylo by mi jich nesmirne lito.

   Vymazat
  8. je to hroznej pitomec (a asi take uchyl) ten jedinec (viz zvasty 16:19 a 16:25)

   Vymazat
 9. Odpovědi
  1. 18:23 = lokalni blbec opet v akci

   Vymazat